Denník N

Mať solárne panely na streche niekomu nestačí. Čo ponúkajú dodávatelia, keď elektrinu neviete využiť?

Ilustračné foto - Jumpstory.com
Ilustračné foto – Jumpstory.com

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Fotovoltika rýchlo pribúda na strechách firiem aj rodinných domov a s týmto rozmachom rastie aj záujem o čo najlepšie využitie elektriny, ktorú jej výrobca nedokáže spotrebovať. Na trh preto prichádza nová služba – zdieľanie elektriny medzi viacerými odberateľmi.

Tento princíp už existuje v takzvaných energetických spoločenstvách, tie sú však administratívne náročnejšie ako produkt, ktorý začnú od októbra ponúkať dvaja malí dodávatelia Magna Energia a Greenlogy. Zdieľanie elektriny je nadstavbou virtuálnej batérie, ktorú už dnes okrem menších ponúkajú aj veľkí tradiční dodávatelia ZSE, SSE a VSE.

Prebytočnú energiu si môže domácnosť alebo firma uložiť aj do fyzickej batérie. Ide však o drahé riešenie aj napriek tomu, že časť nákladov už vie záujemca pokryť z dotácie.

„Viacerí zákazníci od nás chceli, aby sme im umožnili prebytočnú elektrinu odovzdať inému odberateľovi, napríklad rodičom či súrodencom. Vlastne komukoľvek, s kým sa náš klient dohodne,“ vysvetľuje Martin Ondko, generálny riaditeľ spoločnosti Magna Energia.

Ako bude fungovať zdieľanie elektriny

Domácnosti, ale aj firmy, ktoré vyrábajú elektrinu napríklad pomocou fotovoltiky, budú môcť jej prebytky darovať svojmu blízkemu zadarmo alebo posunúť firemnému zákazníkovi za odplatu. Využiť to môže aj samospráva, ktorá zriaďuje školu so solárnymi panelmi na streche.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie