Denník N

Úroky na termínovaných vkladoch rastú, ľudia však nechávajú bankám peniaze na bežných účtoch zadarmo

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Banky ďalej zvyšujú úročenie termínovaných vkladov, Slovenská sporiteľňa od stredy zatraktívnila aj krátke šesťmesačné peniaze.
 • Ľudia presunuli na termínované účty, kde môžu zarobiť viac ako dve percentá, menšiu časť úspor, väčšinu nechávajú na bezúročných bežných účtoch.
 • Na Slovensku banky úročia termínované vklady viac, ako je priemer eurozóny, no len vďaka ročným vkladom, ktorých úročenie nahor ťahajú kombi produkty.

Pred rokom začali banky zvyšovať úročenie termínovaných vkladov a ľudia na ne odvtedy presunuli zhruba 1,6 miliardy eur. Na bežných účtoch však stále držia 30 miliárd eur, ktoré im nezarábajú prakticky nič. Ak sa o svoje finančné rezervy nezaujímajú, vzdávajú sa možných výnosov v prospech bánk.

Keďže Európska centrálna banka (ECB) od vlaňajšieho leta sprísňuje menovú politiku, aby brzdila vysokú infláciu v eurozóne, nahor sa posúvajú postupne všetky úroky od nej závislé. Zdraželi úvery podnikom aj obyvateľstvu, úročenie nových hypoték od vlaňajšieho marca stúplo dohromady už o 3,5 percentného bodu. Existujúce hypotéky postupne čaká refixácia. Bankám tak stúpajú a budú stúpať úrokové výnosy.

Úrokové náklady im však tak rýchlo nerastú, čo prispieva k rekordným ziskom, pre ktoré chcú politici banky po voľbách extra zdaniť. Bankám síce zdraželo financovanie na medzibankovom trhu či požadované výnosy z krytých dlhopisov, ktorými financujú hypotéky. Lenže hlavným zdrojom úverovania sú stále vklady klientov.

Naďalej sú lacné, väčšina ľudí ich nerieši a necháva na bežných účtoch. Majú tam zhruba tri štvrtiny zo všetkých prostriedkov uložených v bankách. Kým pred desiatimi rokmi mali na termínovaných vkladoch viac než polovicu všetkých zdrojov v banke, teraz je to pätina.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Banky a poisťovne

  Investovanie a úvery

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie