Úroky na termínovaných vkladoch rastú, ľudia však nechávajú bankám peniaze na bežných účtoch zadarmo

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
- Banky ďalej zvyšujú úročenie termínovaných vkladov, Slovenská sporiteľňa od stredy zatraktívnila aj krátke šesťmesačné peniaze.
- Ľudia presunuli na termínované účty, kde môžu zarobiť viac ako dve percentá, menšiu časť úspor, väčšinu nechávajú na bezúročných bežných účtoch.
- Na Slovensku banky úročia termínované vklady viac, ako je priemer eurozóny, no len vďaka ročným vkladom, ktorých úročenie nahor ťahajú kombi produkty.
Pred rokom začali banky zvyšovať úročenie termínovaných vkladov a ľudia na ne odvtedy presunuli zhruba 1,6 miliardy eur. Na bežných účtoch však stále držia 30 miliárd eur, ktoré im nezarábajú prakticky nič. Ak sa o svoje finančné rezervy nezaujímajú, vzdávajú sa možných výnosov v prospech bánk.
Keďže Európska centrálna banka (ECB) od vlaňajšieho leta sprísňuje menovú politiku, aby brzdila vysokú infláciu v eurozóne, nahor sa posúvajú postupne všetky úroky od nej závislé. Zdraželi úvery podnikom aj obyvateľstvu, úročenie nových hypoték od vlaňajšieho marca stúplo dohromady už o 3,5 percentného bodu. Existujúce hypotéky postupne čaká refixácia. Bankám tak stúpajú a budú stúpať úrokové výnosy.
Úrokové náklady im však tak rýchlo nerastú, čo prispieva k rekordným ziskom, pre ktoré chcú politici banky po voľbách extra zdaniť. Bankám síce zdraželo financovanie na medzibankovom trhu či požadované výnosy z krytých dlhopisov, ktorými financujú hypotéky. Lenže hlavným zdrojom úverovania sú stále vklady klientov.
Naďalej sú lacné, väčšina ľudí ich nerieši a necháva na bežných účtoch. Majú tam zhruba tri štvrtiny zo všetkých prostriedkov uložených v bankách. Kým pred desiatimi rokmi mali na termínovaných vkladoch viac než polovicu všetkých zdrojov v banke, teraz je to pätina.