Denník N

Voľby 2023

Smer
24,67 %
Hlas
16,72 %
PS
12,58 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,96 %
KDH
7,47 %
SNS
5,97 %
Aliancia
5,86 %
Republika
5,33 %
SaS
4,50 %
Sme rodina
2,59 %
Demokrati
2,47 %
ĽSNS
0,95 %
KSS
0,39 %
Piráti
0,38 %
Modrí
0,31 %
Maďarské fórum
0,16 %
SOS
0,09 %
My Slovensko
0,09 %
Srdce
0,09 %
Princíp
0,08 %
Karma
0,07 %
Spravodlivosť
0,05 %
SHO
0,05 %
Vlastenecký blok
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 1:10
30,14 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Úroky na termínovaných vkladoch rastú, ľudia však nechávajú bankám peniaze na bežných účtoch zadarmo

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Banky ďalej zvyšujú úročenie termínovaných vkladov, Slovenská sporiteľňa od stredy zatraktívnila aj krátke šesťmesačné peniaze.
  • Ľudia presunuli na termínované účty, kde môžu zarobiť viac ako dve percentá, menšiu časť úspor, väčšinu nechávajú na bezúročných bežných účtoch.
  • Na Slovensku banky úročia termínované vklady viac, ako je priemer eurozóny, no len vďaka ročným vkladom, ktorých úročenie nahor ťahajú kombi produkty.

Pred rokom začali banky zvyšovať úročenie termínovaných vkladov a ľudia na ne odvtedy presunuli zhruba 1,6 miliardy eur. Na bežných účtoch však stále držia 30 miliárd eur, ktoré im nezarábajú prakticky nič. Ak sa o svoje finančné rezervy nezaujímajú, vzdávajú sa možných výnosov v prospech bánk.

Keďže Európska centrálna banka (ECB) od vlaňajšieho leta sprísňuje menovú politiku, aby brzdila vysokú infláciu v eurozóne, nahor sa posúvajú postupne všetky úroky od nej závislé. Zdraželi úvery podnikom aj obyvateľstvu, úročenie nových hypoték od vlaňajšieho marca stúplo dohromady už o 3,5 percentného bodu. Existujúce hypotéky postupne čaká refixácia. Bankám tak stúpajú a budú stúpať úrokové výnosy.

Úrokové náklady im však tak rýchlo nerastú, čo prispieva k rekordným ziskom, pre ktoré chcú politici banky po voľbách extra zdaniť. Bankám síce zdraželo financovanie na medzibankovom trhu či požadované výnosy z krytých dlhopisov, ktorými financujú hypotéky. Lenže hlavným zdrojom úverovania sú stále vklady klientov.

Naďalej sú lacné, väčšina ľudí ich nerieši a necháva na bežných účtoch. Majú tam zhruba tri štvrtiny zo všetkých prostriedkov uložených v bankách. Kým pred desiatimi rokmi mali na termínovaných vkladoch viac než polovicu všetkých zdrojov v banke, teraz je to pätina.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Investovanie a úvery

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie