Denník N

Ako to číta Ivan Mikloš: Prečo s rastom bohatstva a poklesom chudoby neprišiel globálny rozkvet liberálnej demokracie

Rusko je príkladom krajiny, v ktorej sa zvýšila životná úroveň ale nie demokratické hodnoty. Foto - TASR/AP
Rusko je príkladom krajiny, v ktorej sa zvýšila životná úroveň ale nie demokratické hodnoty. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je bývalý minister financií 

Vzťah medzi ekonomickým rastom a ekonomickým rozvojom na strane jednej a zmenou hodnôt a politických postojov na strane druhej fascinoval spoločenských vedcov odjakživa. S nástupom globalizácie a rýchleho globálneho ekonomického rastu, rastu prepojenosti a otvorenosti sveta (najmä v súvislosti s pádom komunizmu, protrhovými reformami v Číne, otvárajúcej sa svetu a s nástupom internetu) došlo v ostatných štyridsiatich rokoch k bezprecedentnému rastu ekonomickej a životnej úrovne v celosvetovom meradle. Kým v roku 1981 žilo v extrémnej chudobe 41 percent svetovej populácie, dnes je to asi 8 percent. Takmer polovica ľudí na svete sa môže považovať v širokom slova zmysle za strednú vrstvu.

Predpoklad, že takýto rýchly ekonomický rast povedie k takej zmene hodnôt a politických preferencií, ktoré posilnia a rozšíria liberálnu demokraciu vo svete, sa však nenaplnil, skôr opak je v ostatných rokoch pravdou (viď tutu).

Zaujímavejší je však podrobnejší pohľad

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Ako to číta Ivan Mikloš

    Bývalý minister financií Ivan Mikloš pre Denník E pravidelne komentuje svetovú ekonomickú debatu a jej dopady na Slovensko.

    Ekonomika, Komentáre

    Teraz najčítanejšie