Denník N

Ropná veľmoc nemá dosť nafty. Ruskí vodiči nadávajú, poľnohospodári hrozia krachom úrody

Ruská dopravná značka označujúca čerpaciu stanicu s nápisom „net“ (nie), ktorý sa objavil na stojanoch niektorých ruských čerpacích staníc. Grafika - Alina Polina, Adobe Stock/Deník N
Ruská dopravná značka označujúca čerpaciu stanicu s nápisom „net“ (nie), ktorý sa objavil na stojanoch niektorých ruských čerpacích staníc. Grafika – Alina Polina, Adobe Stock/Deník N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V celej centrálnej časti Ruska majú čerpacie stanice kritický nedostatok nafty. Už nie je len v Rostove a Astrachani, ale aj v Stavropolskom a Krasnodarskom kraji.

Nadávajú vodiči v Lipecku, Tule, Čuvašsku, v republike Mari El aj v Tatarstane. Nedostatok nafty cítia aj obyvatelia Krymu.

Tam, kde sa nafta objaví, je zrazu o 20 rubľov drahšia ako pred týždňom. Teraz bežne stojí 80 rubľov za liter – čo je historický rekord. Pokiaľ sa teda dá zohnať.

V niektorých regiónoch, napríklad v Čuvašsku, sa miestne vedenie snaží ceny brzdiť, ale aj tak rastú.

Od začiatku roka stúpli veľkoobchodné ceny benzínu v celom Rusku o 70 percent. V lete sa začali veľmi rýchlo šplhať nahor aj ceny nafty. Od začiatku júla sa zvýšili o 40 percent.

Na sociálnych sieťach sa objavujú videá s komentármi najrôznejšieho druhu – od udivených až po sarkastické a rozzúrené. Veľa ľudí si však myslí, že „Rusi sa majú lepšie ako predtým a vláda robí všetko dobre“. Iní veria, že „prezident o všetkom rozhodne správne, aj keď doba je ťažká“.

Mnohí považujú za vinníkov

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Doprava

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie

Zdroj: Gabrielle Ribeiro, Unsplash