Denník N

Voľby 2023

Smer
24,34 %
Hlas
16,45 %
PS
13,37 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
9,05 %
KDH
7,51 %
SNS
5,91 %
Aliancia
5,38 %
Republika
5,28 %
SaS
4,80 %
Demokrati
2,57 %
Sme rodina
2,54 %
ĽSNS
0,93 %
Piráti
0,37 %
KSS
0,37 %
Modrí
0,30 %
Maďarské fórum
0,15 %
My Slovensko
0,09 %
Princíp
0,08 %
SOS
0,08 %
Srdce
0,08 %
Karma
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,03 %
Aktualizované 1:50
36,73 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Čína zopakovala chyby Japoncov, ich ekonomické dôsledky môžu byť omnoho väčšie

Kontajnery v čínskom prístave čakajú na nakládku. Foto - TASR/AP
Kontajnery v čínskom prístave čakajú na nakládku. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je ekonóm, Prognostický ústav SAV

Čínska ekonomika má problém. Pred rokom 2010 rástla závratným tempom osem percent ročne. Ešte v roku 2019 to bolo šesť percent. V tomto roku to budú sotva štyri. A čo je horšie: v júli poklesli spotrebiteľské ceny o 0,3 percenta. Čína sa dostala do deflácie. Prečo je problém, ak čínska ekonomika bude rásť „len“ o štyri percentá a ceny budú klesať? Napríklad ekonomika eurozóny bude v tomto roku v lepšom prípade stagnovať a miera inflácie dosahuje 5,5 percenta. Keby Eurostat ohlásil čínske dáta pre eurozónu, Európska komisia by vyhlásila štátny sviatok pre celú Úniu.

Rast ekonomiky i cenový vývoj treba vidieť v kontexte vyspelosti krajiny. Najvyššie tempo zaznamenávajú mladé a najmenej vyspelé krajiny, ktoré rastú z nízkeho základu. Čína už patrí medzi stredne vyspelé krajiny a celkom prirodzene už nemôže rásť tak rýchlo ako kedysi. Niektoré príčiny pomalšieho rastu majú prechodnú povahu a vzťahujú sa na ekonomický cyklus. V júli napríklad čínske exporty poklesli o 14,5 percenta. Na vine bola stagnujúca ekonomika niektorých veľkých obchodných partnerov Číny, najmä eurozóny.

Rýchla jazda za cenu extrémnej spotreby paliva

Vysoký ekonomický rast v minulosti hnali obrovské investície do infraštruktúry a bytovej výstavby. Bol financovaný vysokými úsporami obyvateľstva, ktoré banky spätne vo forme úverov poskytovali štátnym i súkromným firmám. Tento spôsob rastu, založený na extrémne vysokých úsporách a investíciách, dosiahol svoje limity. Vo vyspelých krajinách dosahuje podiel investícií na hrubom domácom produkte 20 – 23 percent. V Číne je to 43 percent. Pri takomto vysokom podiele sa financujú aj investície, ktorých efektívnosť je, slušne povedané, otázna. Financujú sa len preto, lebo v bankách je prebytok peňazí. Čínska ekonomika je lokomotívou, ktorá síce jazdí rýchlo, ale má extrémnu spotrebu paliva.

Prečo Číňania tak veľmi sporia a prečo sa toľko úspor premieňa na investície? A aké sú to investície? Vo vyspelých

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Komentáre

Teraz najčítanejšie