Denník N

V spore o štadión môže prísť štát o 92 miliónov eur. Prečo sa vláda nebojí a prečo si je istý víťazstvom aj Kmotrík

Ivan Kmotrík. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ivan Kmotrík. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Z neodkúpenia bratislavského futbalového štadióna od podnikateľa Ivana Kmotríka vznikol najväčší súdny spor vlád OĽaNO.
  • Aktuálna vláda uisťuje, že vyhrá, lebo za vládnutia Smeru sa pri dohodách okolo štadióna nedodržali pravidlá verejného obstarávania.
  • Kmotríkovci oponujú, že v spore majú navrch oni, lebo verejným obstarávaním sa tieto dohody vôbec riadiť nemuseli.
  • A uprostred toho novými investíciami ďalej zvyšujú cenu štadióna.  

Je to najväčší súdny spor vlád OĽaNO. Začal sa po tom, čo v roku 2020 odmietli odkúpiť nový bratislavský futbalový štadión Ivana Kmotríka tak, ako mu to sľúbili skoršie vlády Smeru. Biznismen teraz vo viacerých žalobách žiada od štátu nielen návrat k pôvodnej dohode o odkúpení štadióna, ale takisto vyplatenie zmluvnej pokuty aj náhrady škody v celkovom objeme takmer 92 miliónov eur. Naopak, štát chce od Kmotríka, aby mu vrátil 27-miliónovú dotáciu, ktorú dostal na výstavbu štadióna takisto od vlád Smeru.

Prvý septembrový týždeň sa po dlhom období ticha k sporu vyjadrila nová úradnícka vláda. Kancelária podpredsedníčky vlády Lívie Vašákovej, ktorá zdedila spor po jeho iniciátorovi a svojom predchodcovi Štefanovi Holom zo Sme rodina, sa pochválila, že sa prípad začína vyvíjať v prospech štátu. A to z toho dôvodu, že Súdny dvor EÚ, ktorý slovenské súdy požiadali o predbežný názor k celému sporu, údajne potvrdil tvrdenie štátu, že pri výstavbe štadióna sa porušil zákon o verejnom obstarávaní. Práve preto považuje štát za neplatnú nielen zmluvu o odkúpení štadióna, ale aj zmluvu o poskytnutí spomínanej dotácie.

Protistrana však teraz odpovedá, že optimizmus štátu nie je namieste a že v tomto spore má navrch Kmotrík.

Najväčšia hrozba pre štát

Kmotríkov právny zástupca Peter Kubina z advokátskej kancelárie Dentons dokonca pre Denník E hovorí, že spor sa môže skončiť aj tým, že jeho klient

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Futbal

Národný futbalový štadión

Slovan pod Kmotríkovcami

Ekonomika

Teraz najčítanejšie