Denník N

Ak kroky novej vlády budú investori vnímať negatívne, pôžičky štátu sa môžu predražiť, hovorí manažér Slovenskej sporiteľne (+ podcast)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Zahraniční investori, ktorí nakupujú štátne dlhopisy, veľmi pozorne sledujú predvolebný vývoj na Slovensku a budú ich zaujímať aj kroky novej vlády po voľbách, hovorí riaditeľ odboru Treasury Slovenskej sporiteľne Peter Augustín.

Jeho tím vykonáva pre banku transakcie na finančnom trhu, čiže nakupuje aj štátne dlhopisy. Takisto zabezpečuje niektoré obchodné operácie najmä pre veľkých firemných klientov, napríklad hedžing (spôsob obchodovania, pri ktorom sa znižuje riziko veľkých strát – pozn. E), ale aj investovanie.

Augustín si nemyslí, že by voľby mohli dopadnúť tak, že by si Slovensko nevedelo na finančných trhoch požičať peniaze. Či štátu zdražejú pôžičky, bude podľa neho závisieť od toho, či krajina bude pokračovať „v sociálnom a ekonomickom hazarde“, alebo bude konsolidovať verejné financie.

„Určite je to silno sledované aj zahraničím, aj slovenskými bankami, ktoré takisto kupujú slovenský dlh a tým refinancujú slovenský štát,“ hovorí.

V rozhovore ešte vraví:

  • že sadzby na hypotéky môžu v niektorých bankách ešte máličko stúpnuť;
  • že sa rast úverov na bývanie spomalil, ale kompenzuje to rýchlejší rast spotrebných úverov;
  • prečo si myslí, že sú teraz zaujímavé investície do dlhopisov.

Čoskoro budeme mať voľby a vláda si bude musieť požičať peniaze na finančných trhoch. Pozerajú sa investori aj na stabilitu novej vlády? Zaujíma ich volebný výsledok?

Určite áno. Máme krátko pred voľbami a zahraniční investori, ktorí sú dnes asi 50-percentným nákupcom slovenského dlhu, situáciu sledujú. Teraz sa ukáže, či nová vláda – akákoľvek vyjde z týchto volieb – bude počúvať odporúčania analytikov a ekonomických odborníkov a bude konsolidovať verejné financie. Veľa možností nemáme. Takže áno, určite je to silno sledované aj zahraničím, aj slovenskými bankami, ktoré takisto kupujú slovenský dlh a tým refinancujú slovenský štát.

Myslíte si, že voľby môžu dopadnúť tak, že by sme si nevedeli požičať vôbec alebo len veľmi draho?

To

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

eNkonomika podcast

  • Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je exkluzívne v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
  • Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
  • Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N

Investovanie a úvery

Rozpočet a dlh

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie