Denník N

Iný pohľad na problém s lekármi

Ilustračné foto N - Peter Lázár
Ilustračné foto N – Peter Lázár

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor pracuje v Rade pre rozpočtovú zodpovednosť

Pod dojmom rozličných štrajkov a vyhrážok môžeme mať pocit, že v zdravotníctve je to dnes takto: lekárov je málo, utekajú preč, nemáme kapacity na výchovu ďalších, zdravotníctvo smeruje ku kolapsu. Zadanie potom znie: rýchlo poslať peniaze, aby bol aspoň na chvíľu pokoj.

Keď sme pred pol rokom so Zuzanou Múčka zhŕňali všakovaké dáta o vývoji počtu lekárov a sestier a na následnú projekciu pre našu toľko diskutovanú analýzu, netušil som, že to pre mňa bude znamenať paradigmatickú zmenu na personálne problémy v zdravotníctve. V čase, keď sa systémové problémy dočasne riešia kobercovým náletom peňazí, zhŕňame pár poznámok, ktoré nepočuť.

Lekárov máme takmer toľko, ako je priemer EÚ, a viac, ako je priemer OECD. Po dlhšom období ich poklesu ich už pomerne viditeľne pribúda a bude pribúdať, hoci vzhľadom na potreby starnúcej populácie to nebude dosť.

Máme však dosť indícií, ktoré hovoria, že máme aj relatívne veľký priestor ako si pomôcť. Napríklad toho, čoho máme výrazne viac, ako je priemer EÚ alebo ako je to v porovnateľných krajinách, je počet návštev u lekára.

Komu patria fakulty

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Zdravotníctvo

Ekonomika, Komentáre, Slovensko, Zdravie

Teraz najčítanejšie