Denník N

Voľby 2023

Smer
25,46 %
Hlas
17,86 %
PS
10,80 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,68 %
KDH
7,49 %
SNS
6,13 %
Aliancia
6,12 %
Republika
5,50 %
SaS
3,86 %
Sme rodina
2,71 %
Demokrati
2,24 %
ĽSNS
1,05 %
Piráti
0,42 %
KSS
0,42 %
Modrí
0,29 %
Maďarské fórum
0,19 %
Princíp
0,12 %
Srdce
0,11 %
SOS
0,10 %
My Slovensko
0,09 %
Karma
0,07 %
Vlastenecký blok
0,05 %
Spravodlivosť
0,05 %
SHO
0,05 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 0:00
15,23 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Firemný newsfilter: Košickým oceliarňam nestačí na prežitie ani 600-miliónová dotácia a štvrtina našich krčiem zmizla

Komíny košických oceliarní. Foto - TASR
Komíny košických oceliarní. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bývalá bezpečnostná firma Bonul blízka Smeru síce zmenila názov aj majiteľa, ale väzby na pôvodných vlastníkov – rodinu Bödörovcov – jej zostali. Okrem Miroslava Bödöra zostal vo firme aj jej výkonný riaditeľ Dalibor Remiš a členkou dozornej rady sa stala Marcela Medeková, ktorá je aj vo vedení viacerých iných firiem Bödörovcov, informuje portál Aktuality.

Bödörovci firmu predali po tom, čo stratili veľkú časť štátnych zákaziek aj ziskov. V roku 2019, keď ešte vládol Smer, Bonul zarobil 6,5 milióna eur, no vlani už len 850-tisíc eur. Oficiálnym majiteľom esbéesky s novým názvom ProtectUs je Rakúšan Michael Schnabl.

Košické oceliarne amerického U. S. Steelu idú pre letný pokles odbytu už tretí mesiac po sebe na znížený výkon. Niektorí pracovníci fabriky majú naďalej skrátený pracovný čas. Firma však získala druhú 300-miliónovú dotáciu, ktorá zvýšila jej šance na dlhodobé prežitie.

Europoslanci schválili novú smernicu, podľa ktorej má do roku 2030 v Európe stúpnuť podiel obnoviteľných zdrojov energií na celkovej energetickej spotrebe na najmenej 42,5 %. Zmena by mala napríklad zrýchliť proces schvaľovania nových solárnych a veterných elektrární. Ten je osobitne na Slovensku veľmi pomalý.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Košickým oceliarňam nestačia na prebudovanie ani 600-miliónové dotácie a skoro miliardový čistý zisk

Košické oceliarne amerického U. S. Steelu získali z európskych fondov už druhú vyše 300-miliónovú podporu, no podľa nich to ešte stále nestačí na to, aby mohli vymeniť dve svoje pece na koks a uhlie za výrazne ekologickejšie elektrické pece. Bez toho nové prísnejšie environmentálne normy podnik s vyše osemtisíc zamestnancami neprežije a postupne sa bude musieť zavrieť.

Fabrike tieto podpory na 1,3-miliardovú investíciu nestačia aj napriek tomu, že za posledné dva roky rekordne zarobila na vysokých cenách ocele. Dohromady až skoro jednu miliardu eur.

Čo je za tým:

 • U. S. Steel hovorí, že na uskutočnenie investície treba splniť ešte ďalšie podmienky, medzi ktorými je predĺženie termínov na čerpanie peňazí z plánu obnovy, súhlas akcionárov a konkurencieschopné ceny elektriny.
 • Americký U. S. Steel takisto čaká na to, ako sa skončia už dlhšie bežiace rokovania o jeho predaji inému koncernu. Aj to môže mať vplyv na košickú investíciu.

Ďalšie podporené piliere domáceho priemyslu

Okrem oceliarní získala z nového balíka zelených eurofondov podporu ešte pätica ďalších firiem z oblasti ťažkého priemyslu:

 • Šalianska chemička Duslo dostane 58 miliónov eur na produkciu zeleného vodíka.
 • Bratislavská rafinéria Slovnaft získa 44 miliónov eur na zvýšenie energetickej efektivity a modernizáciu technológií. Tá sa však rovnako posťažovala, že takto dostala oveľa menej ako oceliarne, aj keď musela štátu na rozdiel od košického podniku odviesť za minulý rok aj dodatočnú daň zo zisku až v objeme vyše 400 miliónov eur.
 • Ružomberská celulózka Mondi SCP dostala takmer 30 miliónov eur za to, že čiastočne nahradí zemný plyn bioplynom.
 • Sklárne Rona z Lednických Rovní majú 28 miliónov eur na to, aby nahradili fosílne palivá elektrinou.
 • cementárne Danucem Slovensko získali takmer 10 miliónov eur na dekarbonizáciu výroby v Rohožníku.

Viac: U. S. Steel dostal od štátu druhú 300-miliónovú dotáciu. Vraví, že na udržanie výroby to stále nestačí


2. Tradičné krčmy s pivom a panákom k tomu sa zatvárajú. Bez ponuky jedla či koncertov podniky neprežijú

Pandémiu koronavírusu, no i veľké vlaňajšie zdražovanie prežilo iba 65 percent tuzemských barov, od roku 2019 zanikla v krajine až štvrtina typických krčiem a celkový počet gastroprevádzok klesol o 15 percent.

Krčmový stôl, dva prázdne poháre, popolník, stojan plný podpivníkov.
Krčma Ilustračné foto – Denník N

Podľa Hospodárskych novín to vyplýva z najnovšieho interného prieskumu spoločnosti Heineken Slovensko, ktorá ovláda až zhruba polovicu tuzemského trhu s pivom.

Prečo sa to deje:

 • Za zužovaním počtu domácich pohostinstiev nie je iba náročná finančná situácia z posledných rokov.
 • Prevádzky majú

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Reality

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie