Denník N

Ekonomický newsfilter: ECB so zvyšovaním úrokov asi skončila, ale zlacnenie hypoték tak skoro nečakajte

Prezidentka ECB Christine Lagardeová a viceprezident Luis de Guindos prichádzajú na tlačovú konferenciu. Foto - TASR/AP/DPA
Prezidentka ECB Christine Lagardeová a viceprezident Luis de Guindos prichádzajú na tlačovú konferenciu. Foto – TASR/AP/DPA

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

najdôležitejšou správou týždňa bol koniec zvyšovania úrokových sadzieb v eurozóne. Európska centrálna banka to síce tak jednoznačne nepovedala, ekonómovia a investori však veria, že štvrtkové zvýšenie ceny peňazí o štvrť percentného bodu bolo posledné.

Neznamená to však, že na rade je rýchly pokles refinančnej sadzby z dnešného 4,5 percenta. Na tejto úrovni môže zostať rok, a preto so zlacnením hypoték rátať netreba.

Na Slovensku zatiaľ vrcholí volebná kampaň. Marianna Onuferová a Zuzana Kollárová sa pozreli na to, čo jednotlivé strany ponúkajú podnikateľom. Napríklad SaS by chcela vrátiť do hry koncept rovnej 19-percentnej dane, ktorý pomohol Slovensku stať sa pred 20 rokmi investičným tigrom. Na opačnom konci spektra je nápad Sme rodina na štátneho výrobcu a predajcu potravín.

Prečítajte si aj názor analytika rozpočtovej rady Františka Múčku na problém s nedostatkom lekárov. Podľa Múčku ho vôbec netreba riešiť kobercovým bombardovaním peniazmi, ako sa to stalo na Slovensku zvykom.

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má 1250 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. ECB zrejme naposledy zvýšila úrokové sadzby

Rozhodovanie Európskej centrálnej banky o úrokových sadzbách už dlho nebolo také nepredvídateľné ako minulý štvrtok. Na jednej strane bolo jasné, že inflácii potrvá ešte dlho, kým sa vráti k dvojpercentnému cieľu, čo hovorilo v prospech ich ďalšieho zvýšenia. Na druhej strane pribudli signály ochladzujúcej sa ekonomiky, ktorá už cíti dôsledky prudkého zdraženia úverov.

Rada guvernérov ECB si vybrala prvú možnosť a základné úrokové sadzby zvýšila o štvrť percentného bodu. Prezidentka ECB Christine Lagardeová na následnej tlačovej konferencii zdôraznila, že to nemuselo

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie