Denník N

Najväčšia sranda bola, keď sme utekali z lúpeže. Čo ľudia hovoria o hre GTA V, ktorá má desať rokov

Zdroj - Rockstar Games
Zdroj – Rockstar Games

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Piaty diel gangsterskej hry Grand Theft Auto, v skratke GTA V, je jedným z najúspešnejších herných titulov v histórii aj desať rokov po svojom uvedení na trh.

Úspech GTA je zaujímavý tým, že tvorcom hry sa podarilo vymyslieť niečo, čo sa chcú hrať ľudia stále dookola. Pred uvedením GTA 1 ľudia hru väčšinou odložili po tom, čo splnili poslednú misiu.

Tvorcovia GTA vytvorili herné prostredie, v ktorom si hráč – gangster – môže robiť, čo sa mu zachce. Misie sú tu tiež, no riadiť sa nimi nie je povinné. Namiesto toho sa môže človek len tak poflakovať vo virtuálnom svete.

Tento princíp ostal rovnaký v každom ďalšom diele. Veľa iných herných štúdií ho viac či menej úspešne skopírovalo. No len máloktorému sa darí dotiahnuť sa na GTA. Jeho tvorcovia zakaždým pridajú niečo, čo zvyšuje pocit kontroly nad hrou. V aktuálnom poslednom diele môže človek doslova žiť druhý, virtuálny život.

„Otvorené svety, ktoré nie sú prázdne ani preplnené zbytočnosťami a ktoré sú prirodzené a do veľkej miery realistické,“ opisuje prostredie Jozef Vančo z herného podcastu Arcade Watch. „Rockstar Games proste vedia robiť videohry.”

GTA v číslach

  • Vydavateľstvo Take-Two a štúdio Rockstar Games hru vydali 17. septembra 2013 pre konzoly Xbox 360 a Playstation 3.
  • Dodnes sa jej predalo 185 miliónov kusov.
  • Odvtedy sa stala najziskovejším produktom zábavného priemyslu a najrýchlejšie aj zarobila prvú miliardu dolárov.
  • Najnovší diel GTA zarobil vydavateľstvu 8 miliárd dolárov. Na porovnanie všetky Star Wars filmy zarobili spolu asi 9 miliárd.
Ulice Los Santos. Zdroj – Rockstar Games
Zdroj – Rockstar Games

Hra kritizuje americkú spoločnosť, no sama čelí kritike

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Gaming

Technológie

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie