Denník N

Prekliatie či požehnanie? Írsko má problém, nevie, čo s miliardami z rozpočtu navyše

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Štátny rozpočet Írska má obrovský prebytok a ten bude v najbližších rokoch ešte rásť. Je to problém, s ktorým si mnohí nevedia rady.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Čo by ste robili, ak by sa vám v štátnom rozpočte zrazu objavili obrovské miliardy navyše? Pre vládu v päťmiliónovom Írsku to nie je len otázka za niekoľko miliárd, ale aj niečo, čo môže krajinu potenciálne priviesť do ekonomických problémov, z akých sa vyhrabali len relatívne nedávno.

Na prvý pohľad prebytok v príjmoch rozpočtu vyzerá ako požehnanie. Čo by za „antideficit“ vo výške 10 miliárd eur (toľko odhadujú na tento rok v prípade Írska) urobilo Slovensko, ktorému tento rok hrozí až takmer 7-percentný rozpočtový schodok v pomere k HDP.

No nie je to také jednoduché, ako sa môže zdať. Vláda v Dubline si totiž nemôže dovoliť naliať do ekonomiky toľko peňazí a najmä nie takto naraz. Mohlo by to spôsobiť väčšie škody ako úžitok, napríklad zrýchliť infláciu či predražiť už aj tak drahé bývanie, ktoré v Írsku patrí k najdrahším v celej Európskej únii.

Druhým problémom

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Európska únia

Pomoc ekonomike

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie