Denník N

Debata o ekonomike: Kto by šetril, kto by zdvihol dane a ako by zvýšili zamestnanosť (+ video)

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Experti PS, Hlasu, SaS a KDH vysvetľovali, kde by mala budúca vláda šetriť, či by zvýšili niektoré dane, prečo treba dať samospráve viac kompetencií a ako by zvyšovali zamestnanosť.

Zhodli sa na tom, že po voľbách nie sú v ekonomike dôležitejšie veci, ako je konsolidácia verejných financií. O konkrétnych riešeniach však majú rôzne predstavy.

Budúca vláda by sa mala zamerať aj na zvyšovanie zamestnanosti, napríklad by mala lákať ľudí zo zahraničia, vraveli v pondelkovej predvolebnej diskusii Denníka N.

Bývalý minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorý kandiduje za Hlas, vraví, že dôležité je stabilizovať verejné financie v strednodobom horizonte, ale treba byť opatrný s brzdením výdavkov. „Nemôžeme dnes krátkodobo zavrieť spotrebu domácností, sociálne výdavky, ale v mnohých oblastiach sa treba rozprávať o adresnosti.“ Nevidí problém ani v tom, keď si štát požičia na investície.

Diskusia Denníka N s Jozefom Hajkom (KDH), Mariánom Viskupičom (SaS), Štefanom Kiššom (PS) a Tomášom Druckerom (Hlas).

Ekonomický expert Progresívneho Slovenska Štefan Kišš reagoval, že takto vyzerá návod na grécku cestu. „Dôveru finančných trhov môžeme rýchlo stratiť, poznajú to v Grécku,“ varoval. Druckerovi pripomenul, že Hlas nemá v programe kapitolu o verejných financiách. Zato tam má, že chce znížiť DPH na základné potraviny na 5 percent,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Rozpočet a dlh

Voľby 2023

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie