Denník N

Najviac peňazí z volieb má OĽaNO, najviac míňa Smer a PS funguje z pôžičiek 

Igor Matovič počas tlačovej konferencie v Bardejove. Foto tasr
Igor Matovič počas tlačovej konferencie v Bardejove. Foto tasr

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Medzi najbohatšie strany patria spravidla tie, ktoré v parlamentných voľbách prekročia 3-percentnú hranicu a majú tak právo na štátnu dotáciu.
  • Za volebný výsledok v roku 2020 najviac dostali OĽaNO a Smer.
  • Okrem toho žijú strany z darov, pôžičiek a z členských príspevkov. Najväčšie dary vlani dostal Hlas, najväčší dlh má Progresívne Slovensko a Za ľudí, zistil Finstat. 

Portál Finstat sa pred voľbami pozrel na účtovné závierky politických strán, najmä na ich majetok a výnosy. Z jeho analýzy vyplýva, že výrazne najviac dostávajú strany za volebné výsledky, pretože za ne majú nárok na štátne dotácie. Platí to len pre tých, ktorí vo voľbách získali viac než tri percentá.

Za volebný výsledok z roku 2020 dostala najviac strana OĽaNO, nasleduje Smer:

 

Odmena za výsledok je trojzložková, z toho príspevok za každý hlas je jednorazový, preto sú príjmy zo štátnych dotácií strán spravidla najvyššie vo volebnom roku. Jednorazový príspevok na jeden hlas je vo výške

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Voľby 2023

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie