Denník N

Graf dňa: Cena ropy smeruje k 100 dolárom za barel, centrálnym bankám to komplikuje život

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Cena ropy prekonala psychologickú hranicu 95 dolárov, svet sa obáva, že jej v najbližších mesiacoch nebude dosť.
  • Drahšie pohonné hmoty zabrzdia ekonomický rast v eurozóne aj pokles inflácie.

Centrálne banky vo finále svojho úsilia o skrotenie rastu cien narážajú na nečakanú prekážku. Aj keď bezprecedentným zvýšením úrokových sadzieb výrazne ochladili ekonomiku, prudké zdraženie ropy bude infláciu tlačiť nahor.

Ceny ropy po ruskej invázii na Ukrajinu rýchlo vystrelili nad 110 dolárov za barel (159 litrov). Potom sa však naštartoval ich pád, ktorý nezastavilo ani embargo Západu na dovoz suroviny z Ruska. Vývoj na trhu sa otočil v júni, keď sa Rusko a Saudská Arábia zaviazali k dobrovoľnému zníženiu produkcie. Dohodu na začiatku septembra predĺžili o tri mesiace, čo bolo aj vzhľadom na signály o slabnúcej čínskej ekonomike dlhšie, ako sa čakalo.

Ropa typu Brent v utorok prekonala dôležitú hranicu 95 dolárov za barel, je to najviac od vlaňajšieho novembra, ukazuje Graf dňa. Za tri mesiace ropa zdražela

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Graf dňa

Inflácia

Ekonomika

Zdroj: Gabrielle Ribeiro, Unsplash

Teraz najčítanejšie