Denník N

Ekonomický newsfilter: Politické strany akoby verili, že rozpočtové problémy vyrieši ekonomický rast 

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

desať dní pred voľbami politické strany svojim potenciálnym voličom nehovoria, ako sa chcú porátať s nadmerným rozpočtovým deficitom. Prichádzajú s nápadmi, ktoré ušetria milióny, možno desiatky miliónov eur, ale nie potrebné stámilióny. Zdá sa, akoby sa spoliehali, že to vyrieši naštartovanie ekonomického rastu, vďaka ktorému sa dlh v pomere k veľkosti ekonomiky bude znižovať. Alebo len pred voľbami nechcú ľuďom povedať celú pravdu.

Opatrenia na zvýšenie zamestnanosti či odstránenie ďalších byrokratických prekážok podnikania sú, samozrejme, užitočné, ale ich efekt sa dostaví s oneskorením a šetriť treba hneď. Slovensko sa bez škrtov vo veľkorysých sociálnych programoch nezaobíde. To bude problém, pretože väčšina politikov bývalej koalície sa nimi chváli na volebných bilbordoch.

Nikto sa nehlási ani k zvyšovaniu daní s výnimkou monopolov. Vyskladať za týchto okolností úsporný rozpočet sa nedá a niekto – alebo všetci – bude musieť ustúpiť.

Mimochodom, vedeli ste, že za voľby v roku 2020 si 11 strán rozdelilo vyše 70 miliónov eur od štátu? Tento rok to bude ešte viac, keďže príspevok sa odvíja od priemernej mzdy a tá rastie. Z analýzy Finstatu vyplýva, že peniaze zo štátneho rozpočtu sú pre strany široko-ďaleko najdôležitejším zdrojom príjmov.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, na jeho prečítanie potrebujete približne 5 minút. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. Ropa je najdrahšia od novembra, zabrzdí to pokles inflácie

Motoristi môžu už mesiace zdražovanie ropy sledovať v cenách palív na čerpačkách. V posledných dňoch však oživenie na trhu nabralo vyššiu rýchlosť a cena ropy typu Brent včera prerazila psychologickú hranicu 95 dolárov za barel. Za tri mesiace jedna z najdôležitejších surovín zdražela o 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie