Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Prečo dávajú sestry rovno výpovede a kde bude situácia kritická (otázky a odpovede)

Foto N – Tomáš Benedikovič

Kde hrozí, že v dôsledku protestu sestier bude horšia starostlivosť o pacientov?

Najväčšie problémy môžu mať štátne fakultné nemocnice v Prešove a Žiline. V prešovskej, kde dalo a nestiahlo výpoveď 309 sestier, budú pomaháť vojenskí zdravotníci. V Žiline by malo od pondelka chýbať 179 sestier.

Na to, či bude ohrozená starostlivosť, majú sestry a ministerstvo rozdielne názory. Sestry hovoria, že áno, ministerstvo má vraj plán, aby bola starostlivosť zabezpečená. Tým, že hromadné výpovede sú len v dvoch nemocniciach, môžu ich zastúpiť iné v blízkych regiónoch. Akútne prípady môže operačné stredisko rovno presmerovať do iných nemocníc. Plánované operácie môžu nemocnice posunúť. Napríklad nemocnica v Prešove povedala, že zredukuje lôžka na oddeleniach podľa toho, koľko sestier odíde, a dočasne pozastaví oddelenie cievnej chirurgie, ktorú pričlení k oddeleniu chirurgie.

Fakultná nemocnica v Žiline zatvára od nedele 18:00 lôžkovú časť Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny. Pacientov odtiaľ prevezú do nemocníc v Martine, Čadci, Dolnom Kubíne, Ružomberku, Liptovskom Mikuláši a Považskej Bystrici. Ak to stav pacienta neumožní, presunú ho na iné oddelenie žilinskej nemocnice.

Koľko sestier dalo výpovede?

Celkovo je vo výpovedi 650 sestier. Pôvodne ich bolo viac ako 1 200, no polovica výpoveď stiahla. V Poprade dalo pôvodne výpoveď 124 sestier, nakoniec ich všetky stiahli. V trnavskej nemocnici bolo 110 výpovedí, ostalo 63. Aj v Žiline a Prešove, kde je najviac výpovedí, ich niektoré sestry vzali späť – v Žiline 37 a v Prešove 86.

V košickej fakultnej nemocnici zo 65 sestier ostali vo výpovedi len dve. V Trenčíne z takmer 200 protestuje výpoveďou 56. A nakoniec v Univerzitnej nemocnici v Martine je vo výpovedi 41 sestier, späť ju vzalo 121.

Prečo dávajú sestry výpoveď?

Sestry začali podávať výpovede ako reakciu na Čislákov zákon, ktorý mal upravovať okrem zdravotných sestier aj platy fyzioterapeutov, masérov, farmaceutov a ďalších zdravotníckych pracovníkov.

Sestrám sa zákon nepáčil, lebo podľa nich vinou zákona budú v niektorých nemocniciach sestrám klesať platy. Ony však chcú, aby sa im zvyšovali.

Prekáža im hlavne, že do výpočtu platu sa im nezapočítavajú odpracované roky. Sestry žiadajú, aby sa prijali opatrenia proti rozkrádaniu peňazí v zdravotníctve, aby sa peniaze využívali efektívne a aby sa o pacientov staral dostatok zdravotníkov, lebo inak je pacient ohrozený.

Čo sestry žiadajú?

Chcú vyšší koeficient na určovanie platov, zvýšenie platu o 25 eur za každé tri roky praxe. Žiadajú, aby sa zákon týkal všetkých sestier – nielen v nemocniciach, ale aj tých v ambulanciách a zariadeniach sociálnych služieb.

Koľko zarábajú sestry?

Podľa nového zákona, ktorý platí od januára, zarábajú mesačne v hrubom aspoň 695 až 824 eur. Dnes podľa šéfky komory sestier Ivety Lazorovej zarábajú od 640 do 994 eur podľa dĺžky praxe a špecializácie.

V roku 2014 HPI porovnával, koľko oproti priemernej mzde dostávajú sestry u nás a v zahraničí. U nás dostáva v priemere sestra 84 percent z priemernej mzdy v hospodárstve. V Česku je to 1,04-násobok tamojšej priemernej mzdy. V Rakúsku je to ešte výraznejšie, tam majú sestry v priemere 1,17-násobok ich priemernej mzdy. V praxi to znamená, že často zarábajú aj viac ako 2 000 eur.

Koľko je sestier na Slovensku a koľko ich odišlo do zahraničia?

Na Slovensku pracuje 31-tisíc sestier. 13,5-tisíc z nich v štátnych nemocniciach. Celkovo je v nemocniciach vyše 20-tisíc sestier.  Práve nemocničné sestry dávajú výpovede. Nový zákon sa totiž netýka sestier v ambulanciách, ktoré pracujú pre súkromných lekárov.

V zahraničí pracuje 9-tisíc slovenských sestier.

Koľko by štát stálo zvýšenie platov?

Ministerstvo zdravotníctva na zvýšenie platov vyčlenilo 55 miliónov eur. Ale nejde to len na sestry, ale aj pre iných pracovníkov. Ak by sa platy sestier zvyšovali o pätinu, verejné financie by to podľa prepočtov Inštitútu finančnej politiky stálo 35 miliónov (zvýšené náklady na platy mínus zvýšené príjmy štátu z daní a odvodov). Na zvýšenie o tretinu by potreboval štát 52 miliónov. Zvýšenie o 40 percent by stálo 69 miliónov  a pri raste platov sestier o polovicu by to bolo 86 miliónov eur ročne.

Čo na to hovorí premiér?

Premiér prijal sestry na ich žiadosť v piatok , teda posledný pracovný deň pred uplynutím výpovedí. „Premiér si nás vypočul. Našim požiadavkám nepovedal ani áno, ani nie a v podstate musia sestry vydržať,“ povedala po stretnutí s Robertom Ficom šéfka sesterských odborov Monika Kavecká.

„Vypočul som si kolegyne odborárky, ktoré prišli s návrhom na ďalšie zvyšovanie platov pre zdravotné sestry, povedal som im, že garantujem 55 miliónov eur,“ komentoval stretnutie Fico.

Čo na to hovorí minister zdravotníctva?

Minister zdravotníctva Viliam Čislák povedal, že situáciu zvládne. Nový zákon, ktorý sestry kritizujú, podľa neho zvýši platy. Prisľúbil, že ak by niekomu klesli, odstúpil by.

Kto organizuje výpovede?

Výpovede organizujú dve najväčšie stavovské organizácie sestier – ich komora a odborové združenie.

Prečo dávajú sestry výpovede a neštrajkujú?

Sestry ani lekári nemôžu zo zákona štrajkovať. Hromadné výpovede podávali ešte za bývalej vlády aj lekári.

Prečo nemajú sestry vyššie platy, keď im to sľúbili už dávno?

Sestry protestujú už niekoľko rokov. Zákon, ktorý by im garantoval vyššie mzdy, im poslanci schválili už za vlády Ivety Radičovej. Viac vtedy mali dostať aj sestry v ambulanciách.

Vtedajší šéf lekárskej komory Milan Dragula však tento zákon napadol na Ústavom súde. Ten rozhodol, že zákon je protiústavný, štát totiž nedal súkromným ambulanciám dosť času ani peňazí, aby vedeli vyššie mzdy sestier zaplatiť. Dragula je dnes poradcom premiéra Roberta Fica.

V čom sa protest sestier podobá na štrajk lekárov?  

Sestry sa pri protestoch inšpirovali štrajkom lekárov z konca vlády Ivety Radičovej. Lekári vtedy podali hromadné výpovede a po uplynutí výpovedných lehôt ochromili zdravotníctvo. V nemocniciach vtedy chýbali lekári, a tak prišli aj vojenskí lekári z Česka. Odkladali sa plánované operácie, nik neumrel. Lekári si napokon vybojovali zvýšené platy.

Podľa vzoru lekárov spísali sestry aj dohodu o solidarite. Na rozdiel od lekárov sa v nej zaviazali, že ak niekto stiahne výpoveď, zaplatí 3 300 eur. Ide podľa šéfky odborov o poistku, aby sa nestalo, že jednotlivo budú sestry odhovárať od výpovedí. V praxi by vymáhaniu takého záväzku zrejme zabránil súd.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Farmárska odnož J&T preskočí aj Babiša. Preberá statky, na ktorých zbili farmára Oravca

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Holding Sanagro, ktorý financuje J&T, mieri do prvej trojky najväčších slovenských agrárnych skupín. Pohltí farmy ESIN Group, ktoré sú známe spormi s farmárom Oravcom. Polia a lúky Sanagro sa tým rozšíria z 19- na 31-tisíc hektárov.

Minúta po minúte

Zdieľať

Slovensko je medzi krajinami, ktoré Európska komisia varuje pred porušením rozpočtových pravidiel. Zásadnejšie námietky má k návrhom rozpočtov Talianska, Francúzska, Španielska a Belgicka, z ktorých je podľa komisie zrejmá nedostatočná snaha obmedziť vysoký verejný dlh. (čtk)

Zdieľať

Do projektu ťažby zlata pri Kremnici chcú vstúpiť Austrálčania

Austrálska MetalsTech sa predbežne dohodla na vstupe do projektu ťažby zlata pri Kremnici, z ktorého chce vycúvať spoločnosť Arc Minerals. Cena transakcie má dosiahnuť 462-tisíc eur.

O potenciálnej zmene majiteľa projektu ťažby v lokalite Šturec informuje portál Themarketherald.com.au.

Podľa dohody má MetalsTech 45 dní na dokončenie technickej, právnej a finančnej hĺbkovej kontroly projektu.

Ak dôjde k transakcii, predávajúci získa nad rámec kúpnej ceny licenčný poplatok 2 austrálske doláre (1,23 eura) za každú uncu zlata nad súčasným odhadom zdrojov 1,5 milióna uncí.

Arc Minerals podľa webovej stránky investovala do projektu 30 miliónov amerických dolárov.

Ťažba zlata v Šturci sa začala v 8. storočí. Historická produkcia dosiahla 1,5 milióna uncí zlata a 6,7 milióna uncí striebra, píše ČTK. Ťažilo sa prevažne v podzemí, ale aj z niekoľkých malých otvorených jám.

MetalsTech upozornila, že predchádzajúcemu majiteľovi zabránil v rozvoji projektu zákaz kyanidu na Slovensku v roku 2014. Odvtedy sa zlepšilo používanie technológie bez kyanidu, ktorá je aj nákladovo konkurencieschopná.

Viac k téme: Slovensko je Klondike, povolenie ťažiť zlato stojí toľko ako stánok na vianočných trhoch

Zdieľať

Tesco vo štvrtok spúšťa 7. ročník Potravinovej zbierky, ktorá potrvá do 23. novembra. Môžu sa do nej zapojiť zákazníci v 120 obchodoch, prvý raz aj cez online verziu zbierky v e-shope. Vlani sa vyzbieralo 147 ton trvanlivých potravín a drogérie.

Zdieľať

Šéf žilinskej Kie: Aspoň raz mesačne sa pracuje dlhšie, lebo druhá zmena stojí v zápche

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Chýbajúca diaľnica na Kysuciach pravidelne komplikuje výrobu v žilinskej automobilke Kia. „Len pred dvoma dňami museli operátori zostať v práci dlhšie, pretože ďalšia zmena sedela v autobusoch v dopravnej zápche,“ opisuje v rozhovore šéf závodu Kyong-Jae Lee.

Zdieľať

UniCredit Bank umožnila klientom platiť cez Google Pay. Na Slovensku je tak deväť bánk s touto možnosťou platby. Apple Pay banka zaviedla v októbri .

Zdieľať

Emirates kúpia od Boeingu 30 nových lietadiel 787 Dreamliner

Aerolinky Emirates si objednali od Boeingu 30 lietadiel 787 Dreamliner v katalógovej cene 8,8 miliardy dolárov. Nadviazali tak na predbežnú dohodu spred 2 rokov, ktorá počítala s nákupom štyroch desiatok strojov tohto typu.

Najväčší letecký dopravca na Blízkom východe uzavrel dohodu s americkým výrobcom na medzinárodnom aerosalóne v Dubaji, informuje Bloomberg.

Prvé širokotrupé dreamlinery majú Emirates prevziať v roku 2023, píše portál Zdopravy.cz. Pre dopravcu pôjde o prvé stroje tohto typu vo flotile.

Ďalšia veľká objednávka Emirates na 150 strojov 777X, ktorá mešká, by mala byť zredukovaná na 126 lietadiel s dodávkou v roku 2021. I tak majú byť ich najväčším prevádzkovateľom.

Emirates začiatkom týždňa podpísali tiež dohodu s Airbusom, od ktorého kúpia 50 lietadiel A350-900 v cenníkovej hodnote 16 miliárd dolárov.

Dreamlinery 787 si objednali v Dubaji od Boeingu aj ďalšie spoločnosti. Dve lietadlá „pristanú“ vo flotile Biman Bangladesh Airlines, na dodávke troch strojov sa Boeing predbežne dohodol s leteckou spoločnosťou, ktorú zakladá ghanská vláda.

Zdieľať

Kópia Mony Lisy zo 17. storočia sa predala na aukcii v Paríži za 552 500 eur, čo je násobne viac ako odhadovaná cena 70- až 90-tisíc eur. Originál diela Leonarda da Vinci zo začiatku 16. storočia sa nachádza v parížskom múzeu Louvre.

„Úžasný výsledok [aukcie] svedčí o tom, že tento ikonický obraz ľudí neprestáva fascinovať,“ cituje Reuters Baukje Coenenovú, zástupkyňu aukčnej siene Sotheby’s.

Podobná kópia Mony Lisy sa začiatkom roka predala v aukcii Sotheby’s za približne 1,7 milióna dolárov, dopĺňa ČTK.

Foto - Sotheby's
Foto – Sotheby’s
Zdieľať

Slovensko pri sťažnosti europarlamentu týkajúcej sa umiestnenia Európskej pracovnej agentúry ako vedľajší účastník sporu podporí žalovanú stranu. Ministerstvo práce sa neobáva, že by agentúra v dôsledku sťažnosti nemala sídliť v Bratislave.

„Výber sa uskutočnil od začiatku výhradne na základe práva EÚ,“ uviedlo ministerstvo.

Európskemu parlamentu prekáža, že o sídle nového orgánu rozhodli členské štáty bez súhlasu poslancov. (čtk)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať