Denník N

SaS a Sme rodina sa zhodujú, že Slovensko bude potrebovať viac jadra. PS hovorí: hlavne bezpečne

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

So stúpajúcou spotrebou energie bude Slovensko potrebovať nový atómový reaktor, keďže jadro je jeden z najčistejších zdrojov, zhodli sa zástupcovia strán SaS a Sme rodina v predvolebnej debate Denníka N o životnom prostredí. Progresívne Slovensko dodáva, že v prvom rade musíme bezpečne dostavať štvrtý blok Mochoviec.

„Ten nám pokryje väčšinu spotreby, ale aj tak budeme potrebovať ďalšie zdroje,“ myslí si Tamara Stohlová z PS. V prípade, že oceliareň U. S. Steel vymení dve vysoké pece za elektrické, na Slovensko príde väčšia baterkáreň a naplnia sa aj odhady o odbere elektriny v automobilke Volvo a u jej dodávateľov, súčasné elektrárne nám nebudú stačiť.

Nedávno spustený tretí blok v Mochovciach už beží takmer na 100 percent, štvrtý by mal byť podľa harmonogramu dokončený o dva roky.

Jaroslav Karahuta zo Sme rodina jednoznačne podporuje jadrovú energetiku a hovorí aj o malých modulárnych reaktoroch. „Teraz sa ešte len vyvíjajú, ale možno o chvíľu budú aj u nás.“

Podľa Anny Zemanovej z SaS by Slovensko malo postaviť aj ďalšiu atómovú elektráreň. Pripomenula, že ministerstvo hospodárstva už pripravilo podklady pre územné konanie na ďalší blok v Jaslovských Bohuniciach. Prípravu projektu má na starosti firma Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, ktorá bola na tento účel založená ešte v roku 2009.

Kto zaplatí nové reaktory?

Stohlová sa vyjadrila, že pri stavbe ďalšieho jadrového zdroja bude kľúčové, aby to bolo bezpečné a zo súkromných zdrojov. „Vieme, v akom stave sú naše verejné financie, takže účasť štátu na financovaní by mohla zhoršiť rating Slovenska,“ povedala.

Priamu účasť štátu odmieta aj SaS. Žiadny súkromný investor však dnes neinvestuje do reaktorov v Európe, pretože sa mu to ekonomicky neoplatí.

„Momentálne nie, ale pozrime sa na Nemecko,“ vysvetľuje Zemanová.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Voľby 2023

    Životné prostredie

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie