Zelený newsfilter: Ako vás politici balamutia, keď tvrdia, že problémy s klímou vyriešia lesy a pôda

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Na základnej škole sa učíme: rastliny zachytávajú slnečné žiarenie a s jeho pomocou premieňajú oxid uhličitý na živiny – najmä cukry a organické kyseliny. Odborne sa tomu hovorí fotosyntéza. Vďaka nej sú rastliny výkonné (a lacné) lapače uhlíka.
Existujú aj ďalšie prírodné lapače – fytoplanktón v oceánoch a najmä pôda. Tá dokonca zachytáva viac uhlíka než atmosféra a svetové oceány dohromady.
Jednoduchá logika teda hovorí – saďme viac rastlín a stromov, zveľaďujme pôdu a budeme mať po probléme s globálnym otepľovaním.
„Musíme zmeniť celý manažment krajiny v rámci vidieka,“ uviedol aj Jaroslav Karahuta, člen strany Sme rodina v predvolebnej debate Denníka N o ochrane prírody. Slovensko podľa neho nevyužíva najmä potenciál v záchytoch uhlíka v poľnohospodárskej pôde. „Sme schopní zachytiť 30 miliónov ton uhlíka do pôdy.“
Denník N toto tvrdenie overil – nie je to pravda. V úvode tohto Zeleného newsfiltra vysvetlíme prečo.
Zelený newsfilter má 1 260 slov a prečítate ho za 7 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.