Denník N

Ódorova vláda radí začať so šetrením hneď po voľbách a viac, ako teraz hovoria politici

Poverený premiér Ľudovít Ódor a minister financií Michal Horváth. Foto - TASR
Poverený premiér Ľudovít Ódor a minister financií Michal Horváth. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

 • Nová vláda by počas budúceho volebného obdobia mala ušetriť aspoň tri percentá HDP, lepšie je päť percent, odporúča Ódorova vláda.
 • Spoliehať sa na ekonomický rast nestačí, treba konsolidovať rozpočet a je čas už aj na adresné opatrenia.
 • Konkrétny zoznam opatrení má Ódorova vláda predstaviť do dvoch týždňov.

Budúca vláda by mala v najbližších štyroch rokoch konsolidovať verejné financie minimálne vo výške troch percent hrubého domáceho produktu (viac ako tri miliardy eur). V priemere je to 0,75 percenta ročne. To jej odporúča Ódorov kabinet.

Je to viac, ako hovoria niektoré politické strany pred voľbami, ktoré pripúšťajú polpercentnú konsolidáciu ročne.

„Myslíme si, že číslo, ktoré je optimálne pre Slovensko, je skôr bližšie k piatim percentám HDP,“ hovorí premiér Ľudovít Ódor. To by bolo vyše šesť miliárd eur za budúce volebné obdobie.

Ódor povedal, že do dvoch týždňov už predstavia konkrétne konsolidačné opatrenia, z ktorých si budúca vláda môže vyberať. Podľa neho prišiel čas už aj na to, aby

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ľudovít Ódor

  Rozpočet a dlh

  Voľby 2023

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie