Denník N

Graf dňa: Slovensko je v predaji elektromobilov najhoršie v Európe

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Batériové elektromobily mali na slovenských predajoch nových áut za osem mesiacov len 2,4-percentný podiel.
 • Hlavným problémom je vysoká cena, zmení to príchod lacných modelov z Číny, hovorí ekonóm Erste Bank.

Aj keď nové štatistiky o predaji áut v Európe potvrdzujú, že elektromobily sú na kontinente čoraz žiadanejšie, Slovensko zostáva na chvoste. Ich väčšiemu rozšíreniu pomôže až pokles cien, napríklad v dôsledku lacnej konkurencie z Číny, hovorí analytik Erste Bank.

Zo zhruba 61-tisíc osobných áut, ktoré sa za osem mesiacov na Slovensku predali, tvorili elektromobily iba 2,4 percenta, čo bol najmenší podiel vo vyspelej Európe, ukazuje Graf dňa z údajov európskeho združenia výrobcov ACEA. V Nórsku sa takmer výlučne predávajú elektromobily, na spodku rebríčka sa okrem Slovenska nachádzajú

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Automobilový priemysel

  Budúcnosť automobilov

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie