Denník N

Úspešní Slováci v USA hovoria, čo by mala spraviť vláda, aby sa vrátili na Slovensko

Účastníci samitu Slovak PRO s prezidentkou. Foto - Zuzana Čaputová/Facebook
Účastníci samitu Slovak PRO s prezidentkou. Foto – Zuzana Čaputová/Facebook

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Sála na druhom poschodí výškovej budovy v strede Manhattanu je preplnená, niektorí ľudia si nemajú kam sadnúť. Organizátori hovoria, že pozvali 80 Slovákov a Sloveniek z celej Ameriky, no – slovami jedného z nich – sálu by zaplnili aj desaťkrát.

V utorok sa tu konal pilotný samit Slovak PRO. Ide o organizáciu, ktorá združuje najúspešnejších a najtalentovanejších Slovákov z New Yorku a okolia, ale aj z celej Ameriky. Spoluorganizoval ho Generálny konzulát SR v New Yorku.

Okolo štvrtej prichádza čestný hosť, na ktorého sa čaká najviac: slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. S obecenstvom diskutuje vyše pol hodiny.

„Sú to ľudia, ktorí vynikajú, majú svetové úspechy v rôznych odboroch, či ide o biznis, vedu, či akademickú sféru. Som rada, že nestrácajú záujem o Slovensko. Stretávajú sa práve preto, aby Slovensku pomáhali a vytvárali príležitosti pre slovenské firmy na Slovensku a naopak,“ povedala Čaputová po stretnutí novinárom.

Foto – Paul Martinka

Chcú pomáhať

Počas diskusie s prezidentkou stojí nenápadne v rohu Oto Raček. Ide o človeka, ktorý túto organizáciu ešte pod názvom Young Slovak Professionals Network v roku 2001 spoluzakladal.

Sám prišiel do Ameriky študovať pred 30 rokmi z rodného Popradu spolu s bratmi. Ukončil štúdium digitálnych technológií, pôsobil v súkromnom sektore a posledné roky pracuje na City University of New York, kde sa venuje kybernetickej bezpečnosti.

„Cieľom Slovak PRO je prepájať ľudí, nájsť spoločnú reč, ako môžeme pomôcť na Slovensku aj v Amerike. Chceme, aby sa Slovensku darilo lepšie, chceme odovzdávať svoje profesionálne znalosti. Chceme, aby doma došlo k zmenám, aby ľudia mali chuť vrátiť sa na Slovensko. Momentálne to tak nie je. Ľudia sa boja, čo sa bude diať v politike a kto bude vládnuť,“ hovorí.

Sám od seba vytiahne tému návratu šikovných ľudí z USA na Slovensko. Mnohí z nich sú v Amerike krátko, 5 či 10 rokov, a nie sú tu natoľko zakorenení ako imigranti, ktorí prišli pred desiatkami rokov.

„Ľudia nad tým rozmýšľajú stále. Keď sa nás minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský (ktorý sa tiež zúčastnil na samite – pozn. red.) opýtal, čo by mala urobiť vláda, aby sa ľudia začali vracať, naša odpoveď bola, že by sa v prvom rade mal

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Zuzana Čaputová

Ekonomika, Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie