Denník N

Ekonomický newsfilter: Akcia Vírus možno ukazuje zrod modelu najväčšieho tunelovania štátu

Medzi obvinenými v akcii Vírus je aj bývalý riaditeľ Vojenského spravodajstva generál Ján Balciar. Foto - TASR
Medzi obvinenými v akcii Vírus je aj bývalý riaditeľ Vojenského spravodajstva generál Ján Balciar. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

mysleli sme si, že najdôležitejšou správou včerajšieho dňa pre svetovú ekonomiku je rozhodnutie americkej centrálnej banky ponechať základnú úrokovú sadzbu bez zmeny v pásme 5,25 až 5,50 percenta, teda najvyššie za posledných 22 rokov. Fed pritom avizuje, že so sprísňovaním menovej politiky ešte neskončil, pretože americká ekonomika „solídne rastie“ a prioritou zostáva obnovenie cenovej stability.

Horšia správa však prišla v noci od našich severných susedov. Napätie vo vzájomných vzťahoch medzi Poľskom a Ukrajinou po zákaze dovozu ukrajinského obilia vyvrcholilo oznámením, že Poľsko zastavuje dodávky zbraní Ukrajine.

Voľby sú pred dverami aj v Poľsku, aj tam podobne ako na Slovensku strany bojujú o každého voliča, napriek tomu ide o nepríjemnú eskaláciu konfliktu, ktorý sa týka aj Slovenska.

Ekonomický newsfilter má dnes 1350 slov, venujte mu 5 a pol minúty. Pripravil ho Oliver Brunovský.


1. Vojenskí tajní podľa NAKA vytiahli cez nafúknuté zákazky 74 miliónov 

Utorková akcia Národnej kriminálnej agentúry zameraná na tunelovanie vojenských tajných služieb od roku 2012 možno ukazuje, ako sa zrodil neskôr tak dobre osvedčený biznisový model zločineckých skupín z čias vlád Smeru a SNS.

V rokoch 2014 až 2018 totiž ďalší politickí nominanti podľa podobného vzorca tunelovali Finančnú správu cez vysoko predražené IT zákazky.

Šéfovia vojenského spravodajstva Ľubomír Skuhra a Ján Balciar využili zámienku, že niektoré zákazky môžu s odvolaním sa na bezpečnosť štátu utajiť. Potom svojim podriadeným jednoducho oznámili, že nákupy pôjdu cez vybranú konkrétnu firmu.

Čo zistila NAKA: 

  • Skuhru a Balciara obvinila z porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Podľa vyšetrovateľov organizovaným spôsobom vyvádzali pri zhruba 30 zákazkách peniaze tajnej služby určené najmä na nákup IT systémov a zariadení pre ministerstvo obrany a pre výcvikové centrum v Lešti. Spôsobená škoda prevyšuje 74 miliónov eur.
  • Zákazky išli c

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie