Denník N

Globálny obchod sa mení. Slovensku to pomôže

Ilustračné foto zo Stellantisu Trnava. Foto - Denník N Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto zo Stellantisu Trnava. Foto – Denník N Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je ekonóm, Prognostický ústav SAV

V prúde zlých správ o vojne, pretrvávajúcej inflácii a realitnom krachu v Číne sa stratila aj jedna dobrá. Zhodou okolností taká, ktorá má veľký význam aj pre našu krajinu. Svetová obchodná organizácia (World Trade Organisation, WTO) vydala v septembri pravidelnú výročnú správu o stave globálneho obchodu. V správe sa hovorí, že objem globálneho obchodu klesá len málo, no mení sa jeho štruktúra. Stále viac sa obchoduje vnútri geopolitických blokov a menej medzi nimi. Čo to znamená a ako sa to týka Slovenska?

Svetový obchod umožňuje jednotlivým krajinám, aby sa špecializovali na tie výrobky a služby, ktoré vedia robiť najlepšie. Slovenská ekonomika stojí a padá na exporte automobilov, spotrebnej elektroniky, práčok, kotlov, ale aj plechov a drôtov. Pokiaľ bude svetový obchod dobre fungovať, naše výrobky si kúpia zákazníci vo Francúzsku, v Nemecku, ale aj v USA a Číne. Keď rastie slovenský vývoz, zvyšuje sa počet pracovných miest a rastú aj mzdy. Naopak, keď sa v zahraničnom obchode vyskytujú prekážky, Slovensko exportuje menej a priestor na rast platov je menší.

Štatistická ilúzia

Už dlho sa hovorí o tom, že krajiny sveta medzi sebou obchodujú menej ako kedysi. Trochu áno, ale pokles intenzity globálneho obchodu sa našťastie ukázal ako určitý druh štatistickej ilúzie.

Ekonomiku

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Automobilový priemysel

    Budúcnosť automobilov

    Ekonomika, Komentáre

    Teraz najčítanejšie