Denník N

Prečo na Slovensku nemáme variabilné sadzby hypoték, ktoré ľudia v eurozóne znovu objavujú

Foto N – Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Pri zdražení hypoték sa Európania zase viac zaujímajú o úvery s variabilnou sadzbou.
  • Na Slovensku ich banky vôbec neponúkajú, hoci v minulosti na trhu boli a ľudia pri nich hypotéku obvykle preplatia menej.
  • Zvyky v úročení sú v Európe odlišné, variabilné sadzby najčastejšie volia Severania, naopak, Nemci či Francúzi preferujú istotu fixných sadzieb.

Ľudia vo viacerých krajinách eurozóny sa znova začali zaujímať o hypotéky s variabilnou sadzbou. Tie pred vyše dekádou v Európe prevládali, no postupne pri hypotékach ustúpili sadzbám fixovaným na niekoľko rokov.

Len v eurozóne podiel nových úverov s variabilnou sadzbou alebo so sadzbou do 1 roka stúpol po rokoch poklesu k takmer štvrtine, vyplýva z údajov Európskej centrálnej banky. Záujem o tento typ úročenia stúpol napríklad aj v Taliansku či Rakúsku, ktoré sú domovom matiek najväčších slovenských bánk. V Rakúsku má napríklad variabilnú sadzbu polovica nových hypoték.

Na Slovensku

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Investovanie a úvery

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie