Denník N

Agroexpert Smeru: Biopásy na poliach treba prehodnotiť. U nás znečisťuje hmyz okná áut oveľa viac ako v Nemecku

Nový minister pôdohospodárstva Richard Takáč v spoločnosti Ľuboša Blahu a Roberta Fica. Foto N - Tomáš Benedikovič
Nový minister pôdohospodárstva Richard Takáč v spoločnosti Ľuboša Blahu a Roberta Fica. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Za obmedzenie pesticídov v poľnohospodárstve sa prihovára iba Progresívne Slovensko. Proti sú Smer, SaS aj Sme rodina.
  • Progresívnemu Slovensku ako jedinému neprekáža ani spoplatnenie emisií z agrosektora.
  • DPH na potraviny chce znižovať Smer aj Sme rodina. PS sa prihovára za to, aby sa pri nových podporách viac myslelo aj na konsolidáciu verejných financií.
  • SaS chce časom zrušiť Slovenský pozemkový fond a ním spravovanú pôdu chce previesť na mestá a obce.

Európska únia s dôslednejšou ekologizáciou poľnohospodárstva iba začala, no aktuálne predvolebné názory viacerých politických strán ukazujú, že v tuzemských podmienkach tento proces vôbec nebude jednoduchý. Väčšina strán s výnimkou Progresívneho Slovenska (PS) poľnohospodárstvo stále vidí hlavne ako hospodárske odvetvie. Už menej sú naklonené tomu, aby výkonnosť znižovalo v prospech zmiernenia klimatickej krízy. Ukázala to minulotýždňová diskusia portálu Euractiv, ktorú podporil aj Denník N.

Agroexpert preferenčne najsilnejšej strany Smer Richard Takáč napríklad vyhlásil, že iba vlani rozbehnuté zakladanie biopásov, ktoré predeľujú donedávna obrovské polia na najviac 50-hektárové plochy, treba prehodnotiť.

Expert strany PS Michal Wiezik, naopak, biopásy oceňoval za to, ako prispeli k niekoľkonásobnému rozšíreniu poľných populácií vtáctva aj hmyzu. Takáč mu oponoval, že hmyzu je u nás až priveľa, lebo okná áut znečisťuje na Slovensku oveľa viac ako v Nemecku.

Ako to vidia strany ďalej s biopásmi

Ekopásy rozdelili domáce polia a urobili ich pestrejšími aj pre živočíchy. No na mnohých vyrástli invazívne rastliny a buriny, ktorá sa rozširujú ďalej do polí.

Takáč zo Smeru ich preto označil za nešťastné s tým, že ak bude jeho strana vo vláde, určite

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Voľby 2023

Ekonomika

Teraz najčítanejšie