Ekonomický newsfilter: Bíreš politikom ukázal, ako sa majú riešiť konflikty
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Dobrý deň,
minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš schladil vyhrotené emócie okolo importu ukrajinských plodín. Spor síce nie je definitívne uzavretý, ale Bíreš sa so šéfom ukrajinského agrorezortu Mykolom Soľským aspoň rámcovo dohodol na budúcom riešení a na stiahnutí ukrajinskej žaloby.
Bíreš mohol reagovať aj agresívne, tak ako šéf Smeru Robert Fico, ale to by nikam neviedlo. Spoločným cieľom Ukrajiny a Európskej únie je dostať toto obilie do Ázie a Afriky, aby sme zabránili hladu, migrácii a zvyšovaniu cien. Nie je to jednoduché, ale namiesto ukričaných reakcií potrebujeme pokojné rokovania.
Dnešný Ekonomický newsfilter má 1300 slov, na prečítanie potrebujete 5 a pol minúty. Pripravili ho Ján Kováč a Ján Filip.
1. Dovoz ukrajinského obilia je stále zakázaný, ale Ukrajina by mala stiahnuť žalobu
Na Slovensku aj po včerajšku platí jednostranný zákaz dovozu pšenice a ďalších troch plodín z Ukrajiny. Povolený je len tranzit, ktorý smeruje prevažne na západ a do morských prístavov.
Ministri Bíreš a Soľskyj sa však dohodli, že spoločne vytvoria nejaký systém obchodovania s komoditami na základe vydávania a kontrolovania licencií, informoval včera rezort.
Čo to presne znamená, nie je jasné, ale podľa ministerstva je výsledkom rokovania aj prísľub Ukrajincov, že stiahnu žalobu na Slovensko, ktorú podali v súvislosti s obmedzením importu. Tá bola spolu s výčitkami prezidenta Volodymyra Zelenského spúšťačom ostrých reakcií zo strednej Európy. Najmä z Poľska, ktoré pohrozilo rozšírením dovozného embarga a dokonca aj zastavením dodávok zbraní.
Čo sa nepáči našim farmárom: Dovoz z Ukrajiny obmedzili okrem Slovenska aj Poľsko a Maďarsko, ktoré týmto krokom chceli chrániť svojich pestovateľov. Tranzit do iných krajín EÚ je povolený. Slovenskí farmári by takisto mali dostať od štátu a EÚ podporu v celkovej výške 15 miliónov eur.
Treba pripomenúť aj to, že farmárom sa podľa analýzy Finstatu vlani prudko zvýšil zisk. Tento rok by sa to už zopakovať nemalo, keďže ceny klesli.