Denník N

Firemný newsfilter: Z nových veľkých reťazcov sem nesmeruje iba Biedronka a najväčšie predvolebné udičky na podnikateľov

Predvolebná debata lídrov v Joj. Foto N - Tomáš Benedikovič
Predvolebná debata lídrov v Joj. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Po tom, čo EÚ pre svojich členov susediacich s Ukrajinou zákaz dovozov obilia nepredĺžila, zaviedli Poľsko, Maďarsko aj Slovensko proti jej pravidlám vlastné zákazy. Výrazne najlepšie z toho nielen ekonomicky, ale aj politicky vychádza Slovensko. Vďaka tomu, že sa náš minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš namiesto eskalácie problému so svojím ukrajinským náprotivkom dohodol na regulácii vývozov obilia a olejnín na Slovensko cez systém množstevne limitovaných licencií. Maďarsko a Poľsko pritom zákazy rozšírili z obilia a olejnín aj na viacero iných komodít a Poľsko dokonca vyhlásilo, že môže prestať Ukrajine dodávať zbrane na obranu pred Ruskom. Reagovalo tak na ukrajinskú výčitku, že zákazmi dovozov ukrajinských plodín pomáhajú výbojnému Rusku.

Vášne medzi politikmi môžu rýchlo vychladnúť a narušenie protiruskej jednoty by hroziť nemalo. No najväčšie poučenie z toho celého je, že farmári po celej EÚ sa musia pripraviť na postupné plné otvorenie trhu ukrajinským agrokomoditám. Tí, čo sa budú držať iba obilia a olejnín, oproti lacnejším ukrajinským konkurentom neuspejú. Aj naši farmári musia rozširovať produkciu iných komodít s vyššou pridanou hodnotou. Musia ísť hlavne do produkcie ovocia, zeleniny a chovu zvierat, ktoré krajine, naopak, chýbajú a musí si ich dovážať.

V tejto chvíli je takisto dôležité, že tranzit ukrajinského obilia cez Slovensko do Afriky a na Blízky východ beží aj naďalej. Práve tak sa nebude rozširovať počet migrantov.

Slovensko už taktiež môže svojim potravinárom a chovateľom zvierat odpúšťať odvody za druhý polrok tohto roka. EÚ totiž krajine už schválila túto výpomoc na zníženie cien potravín, i keď skôr pomôže iba ekonomike podporených firiem.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 000 slov, čo je 9 minút čítania.


1. Okrem Biedronky sem smeruje aj jedna nová nemecká sieť drogérií a diskontér, neskôr môžeme zaujať aj ďalší kurací fastfood

Posledné veľké reťazce, ktoré k nám prišli, sú predajca odevov Primark a sieť zameraná na domáce potreby Action. Nasledovať ich bude veľký poľský potravinársky diskont Biedronka. No po Slovensku sa pozerajú aj iné silné mená.

Predajňa Biedronky. Foto – Biedronka

Kto by mohol prísť na tuzemský trh:

  • Drogéria Rossmann, ktorá je v susednom Česku už približne 30 rokov, do tuzemska síce v najbližšej budúcnosti expandovať neplánuje, no pre Hospodárske noviny jej vedenie uviedlo, že Slovensko považuje firma za veľmi zaujímavú krajinu a sú presvedčení, že aj tu môžu byť úspešní so svojimi produktmi. Rossman je podobný koncept ako drogérie DM a v Česku má približne 160 predajní.
  • V Česku teraz otvára prvé reštaurácie na kuracinu zameraný americký fastfood Popeyes, ktorý bude konkurentom KFC. Rovnako teraz vstupuje aj na poľský trh. Ak sa uplatní na týchto väčších stredoeurópskych trhoch, posunúť sa môže aj na Slovensko.
  • Už na jar potvrdil záujem o tuzemský trh lacný nemecký obchodný reťazec Woolworth. Spoločnosť sa sústreďuje na oblečenie a doplnky, napríklad do domácnosti. V súčasnosti expandujú v Poľsku a zvažujú tam otvoriť 15 až 20 predajní ročne. Konkurenciou by bol najmä pre Pepco, Kik či Action.
  • V susednom Rakúsku sa aktuálne rozširuje ďalší nemecký diskontér Thomas Phillips, ktorý predáva potraviny, oblečenie a potreby pre domov aj záhradu. Ten o Slovensku, aspoň oficiálne, zatiaľ neuvažuje.
  • Po útokoch Ruska na Ukrajinu je otázny príchod superlacného ruského diskontu Mere. Pred inváziou sa sem chystal vstúpiť, no odvtedy sa tu jeho nove aktivity neobjavili.

2. Najdetailnejšie sa podnikaniu venujú SaS, PS a Demokrati. Smer sľubuje len veľkú pomoc, no akú, nekonkretizuje

Najviac sa podnikateľom vo svojich predvolebných programoch venuje SaS, Progresívne Slovensko a Demokrati. Najmenej konkrétnych návrhov má pre nich, naopak, Smer, Hlas, Sme rodina či OĽaNO.

Čo sľubujú strany:

  • Znovuzavedenie rovnej dane presadzuje

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Automobilový priemysel

    Firemný newsfilter

    Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

    Firmy

    Voľby 2023

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie