Denník N

Pri Dunajskej Strede protestovali proti megainvestícii Panattoni, župe vytkli nečinnosť

Aktivista Zsolt Bindics pred poslancami trnavskej župy. Foto - Napunk
Aktivista Zsolt Bindics pred poslancami trnavskej župy. Foto – Napunk

V piatok sa v obci Veľké Dvorníky v okrese Dunajská Streda zhromaždilo takmer stopäťdesiat nespokojných obyvateľov, aby protestovali proti priemyselnej megainvestícii, ktorá by podľa nich ohrozovala pokoj v štvrti s rodinnými domami, ako aj zdravie ľudí. Na akcii vystúpil aj predseda Trnavského kraja Jozef Viskupič, svojimi sľubmi však nepresvedčil každého.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Plánovaná výstavba najväčšieho slovenského logistického parku v okrese Dunajská Streda čelí odporu miestnych obyvateľov.

Americká firma Panattoni Development Company tu plánuje projekt s rozlohou 28 hektárov, čo je 39 futbalových ihrísk a dvojnásobok rozlohy logistického centra Amazonu v Seredi.

Lokalitu pri obci Veľké Dvorníky v piatok navštívili predstavitelia trnavskej župy. Tomu však predchádzala akcia občianskej iniciatívy No Panattoni, na ktorej sa zúčastnili obyvatelia troch dotknutých obcí – Veľké Dvorníky, Kútniky a Dunajská Streda. Na križovatke ulíc Agátová a Kúpeľná sa zhromaždilo takmer stopäťdesiat obyvateľov, ktorí protestovali proti megainvestícii.

Mapa vzťahov s navrhovaným logistickým parkom z roku 2020. Prerušovaná čierna čiara je cesta tretej triedy, červené body označujú plánované výjazdy z logistického parku. Zdroj údajov – kataster nehnuteľností, Enviroportál, územné plány obcí

Na akcii mal prejav aktivista a podnikateľ Zsolt Bindics, ale aj poslanec župy József Nagy, ktorý inicioval prehliadku, predseda župy Jozef Viskupič, podpredseda župy József Berényi, primátor mesta Dunajská Streda Zoltán Hájos, ako aj prednosta okresného úradu v Dunajskej Strede Michal Deraj.

Bindics, ktorého firma GreenCoop patrí medzi významných pestovateľov paradajok, zdôraznil, že nejde o politickú akciu. Uvítal však, že poslanci berú túto vec vážne a prišli na prehliadku.

No ako neskôr vysvitlo, nie každý si bol vedomý, že prehliadka sa začne akciou miestneho obyvateľstva. Predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič vyjadril v súvislosti s tým prekvapenie a zdôraznil: nie je tu kvôli voľbám, on je župný politik a tejto záležitosti bude aj po voľbách venovať rovnakú pozornosť ako predtým.

Župa nemôže investíciu zastaviť

Predseda župy vo svojom prejave povedal, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Priemysel

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie