Denník N

Ekonomický newsfilter: Ľudia sa boja rastúceho rozpočtového deficitu omnoho viac ako migrantov

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

posun debaty o zdraví verejných financií do polohy, že Slovensku hrozí do ôsmich rokov bankrot, prináša svoje ovocie. Podľa prieskumu agentúry IPSOS Slovákov najviac trápi rozpočtový deficit, toľko omieľaná nelegálna migrácia je s veľkým odstupom až na treťom mieste.

Nie je však jasné, či si ľudia celkom uvedomujú, čo bude potrebné ozdravovanie verejných financií znamenať pre ich peňaženky alebo pre kvalitu služieb, ktoré od štátu vyžadujú. Politické strany v predvolebnej kampani zatiaľ vzbudzujú dojem, že to môže byť relatívne bezbolestné a že na zvýšené dávky či trináste dôchodky sa siahať nebude.

Prvý ekonomický newsfilter týždňa má zhruba 1100 slov, na prečítanie potrebujete necelých 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Eurozóna je už v recesii

Neprejde týždeň, aby nepribudli nové správy o slabosti európskej ekonomiky. Po zhoršených predpovediach ekonomického rastu zo strany Európskej centrálnej banky sa v piatok pozornosť trhov sústredila na výsledky septembrového prieskumu medzi podnikovými manažérmi. Podľa ekonómov ukazujú, že eurozóna je už pravdepodobne v recesii.

Takzvaný index nákupných manažérov známy pod skratkou PMI v septembri síce prekvapivo vzrástol na 47,1 bodu z augustových 46,7, aj tak však už štvrtý mesiac zostal v pásme recesie. Index zostavuje spoločnosť S&P Global z odpovedí podnikových manažérov na otázky o súčasnom a očakávanom objeme výroby, zamestnanosti či cenách vstupov a výrobkov. Jeho hodnota pod 50 bodmi naznačuje recesiu.

Prečo je to dôležité: To, že ekonomika eurozóny trpí

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie