Denník N

Inflácia v tomto roku už tretíkrát zdvihne stravné pre zamestnancov a podnikateľov

Foto – Jana Hojstričová
Foto – Jana Hojstričová

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Nová minimálna hodnota gastrolístka bude od októbra 5,85 eura.
 • Podnikateľ si bude môcť dať do nákladov na stravu denne 4,29 eura.

Ministerstvo práce v tomto roku od októbra opäť zvyšuje stravné pre zamestnancov a podnikateľov. Po tom, čo rástlo v januári a v júni, pôjde opäť hore od októbra.

Zvýšenie stravného má automaticky vplyv aj na hodnotu gastrolístkov.

Ministerstvo práce zvýšením stravného reaguje na rastúce ceny jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní. Podľa zákona musí ministerstvo zvýšiť stravné, ak ceny jedál a nealkoholických nápojov v reštauráciách vzrastú o viac ako päť percent.

Sumy stravného pri pracovných cestách boli len nedávno zvýšené opatrením ministerstva práce s účinnosťou od 1. júna 2023. Už v júni sa ceny jedál a nealkoholických nápojov v reštauračnom stravovaní oproti januáru zvýšili o 5,8 percentuálneho bodu.

Od čoho závisí výška stravného a ako sa zvyšuje

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Dane a odvody

  Firmy

  Inflácia

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie