Denník N

Graf dňa: Ódorove konsolidačné plány sú milosrdnejšie ako šetrenie po veľkej finančnej kríze

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Úradnícka vláda odporúča znížiť rozpočtový deficit za štyri roky o 5 percent HDP.
 • Odporúčané tempo šetrenia nie je ničím výnimočné, Slovensko pred desiatimi rokmi už stlačilo deficit aj viac.

Cesta k ozdraveniu verejných financií tak, ako ju navrhla vláda Ľudovíta Ódora, nebude síce bezbolestná, ale ani drastická. Podobné, ale aj väčšie znižovanie rozpočtového deficitu bolo v Európskej únii pred desiatimi rokmi bežné.

Graf dňa porovnáva ciele pre takzvaný štrukturálny deficit verejných financií, navrhované úradníckou vládou s tým, ako sa verejné financie ozdravovali v Európskej únii a na Slovensku po veľkej finančnej kríze na začiatku minulej dekády. Takto vyjadrený deficit v sebe zohľadňuje

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Rozpočet a dlh

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie