Denník N

Beblavý: Stretol som sa s Haščákom z Penty, názor naňho som nezmenil

Podpredseda Siete Miroslav Beblavý. Foto – TASR
Podpredseda Siete Miroslav Beblavý. Foto – TASR

Aktualizované 15.45 – Podpredseda Siete hovorí, že má k oligarchom zo skupiny Penta negatívny postoj. Na stretnutie o zdravotníctve ho pozval Jaroslav Haščák.

Poslanec parlamentu a podpredseda Siete Miroslav Beblavý na svojom profile na Facebooku oznámil, že sa stretol so šéfom skupiny Penta Jaroslavom Haščákom.

„O stretnutie na tému zdravotníctvo ma požiadal Jaroslav Haščák,“ napísal. „Vysvetlil mi svoj pohľad na vec. Moja kritika prešľapov Penty stále platí, no vždy je užitočné vypočuť si druhú stranu.“ Ďalšie podrobnosti o stretnutí Beblavý povedať nechcel, hovorí, že aj takto už išiel nad rámec toho, o čom informujú iní politici.

„Keďže sa pán Beblavý v minulosti viackrát vyjadroval k našim zdravotníckym investíciám, požiadal ho pán Haščák o stretnutie, kde by mohli osobne prediskutovať naše aktivity v zdravotníctve a názory na súčasnú situáciu,“ napísal k schôdzke hovorca Penty Gabriel Tóth.

„Ako najväčší súkromný investor a zamestnávateľ v zdravotníctve máme záujem komunikovať so všetkými politickými predstaviteľmi, už v decembri sme verejnosti predstavili náš návrh riešení, ktoré zdravotníctvo nevyhnutne potrebuje.“

Penta je vírus, čo narobil škody

Beblavý zvykne podnikanie Penty v zdravotníctve kritizovať. V rozhovore pre Denník N o jej majiteľoch hovoril ako o oligarchoch, ku ktorým má negatívny postoj. V anketách o zdravotníctve opakuje, že hlavným cieľom Penty je zarábať peniaze.

„Najväčším dedičstvom pôsobenia skupiny Penta v zdravotníctve je odliatie niekoľko stoviek miliónov eur z poisťovne Dôvera do cyperských stránok,“ povedal vlani v decembri. „Pritom pre mňa blednú všetky ostatné, možno aj pozitívne dôsledky pôsobenia skupiny Penta. Lebo Penta spolu s paškovcami sú najväčší odlievači peňazí z verejného zdravotníctva do súkromných vreciek.“

I keď je voči Pente kritický nielen Beblavý, ale aj predseda Siete Radoslav Procházka, ktorý ju v zdravotníctve prirovnáva k vírusu, jeho stranu z času na čas s Pentou spájajú niektorí komentátori aj Robert Fico. Premiér využíva fakt, že Procházka pred siedmimi rokmi na Ústavnom súde zastupoval Paroplynový cyklus, ktorý Penta vlastní.

„Odkedy som vo vysokej politike, mal som to šťastie či nešťastie čítať takéto zasvätené komentáre či politické výroky o veciach, pri ktorých som osobne bol a všetko som o nich vedel,“ komentoval takéto výroky Beblavý.

„A mal som možnosť vidieť, že na mnohých z nich nebolo ani nula celých jedna desatina percenta pravdy. Že je to čistý výmysel.“

Haščák, kola a klobása

Od vypuknutia kauzy Gorila sa stretávanie politikov so špičkami skupiny Penta vníma ako veľmi citlivá záležitosť. Premiér Robert Fico už roky odbíja otázky, či pil kolu s Haščákom v byte na Vazovovej, poznámkou, že sa majú novinári spýtať bývalej premiérky Radičovej, či mu ona u seba doma varila klobásku.

Vlani v januári svoje stretnutie so spoločníkom Penty Eduardom Matákom vysvetľoval aj ďalší podpredseda Siete Andrej Hrnčiar. Povedal vtedy, že sa schôdzka týkala martinského hokeja, ktorý sponzorovala aj sieť lekární Dr. Max, ktorá do skupiny Penta patrí. Hrnčiar je zároveň primátorom Martina.

Matáka s Hrnčiarom videl na stretnutí novinár SME Adam Valček, ktorý to napísal na svoj Facebook. Hrnčiar na otázku, ako na stretnutie reagoval Procházka, povedal, že „Rado tým nebol nadšený“, ale aj jemu vraj vysvetlil, že potrebuje zachrániť jediný šport, na ktorý chodia v meste ľudia.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie