Denník N

Ako to číta Ivan Mikloš: Prečo nedostatok politickej slobody vedie k zaostávaniu a chudobe

Si Ťin-pching skladá prísahu po znovuzvolení. Foto - TASR/AP
Si Ťin-pching skladá prísahu po znovuzvolení. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je bývalý minister financií

Už desaťročia ma zaujíma vzťah medzi politickou a ekonomickou slobodou, resp. neslobodou. Dvadsiate storočie poskytlo dostatok empirických dôkazov o prednostiach politickej a ekonomickej slobody, ako aj o devastujúcich účinkoch neslobody. Kvalita života a životná úroveň ľudí závisí od mnohých faktorov, ale rozhodujúci vplyv má ekonomická úroveň. V tomto ohľade funguje silná zotrvačnosť – to znamená, že až na výnimky platí, že tie krajiny, ktoré boli bohaté pred sto a viac rokmi, sú bohaté aj dnes a len výnimočne sa podarí medzi bohaté krajiny dostať takým, ktoré medzi ne nepatrili. A ešte výnimočnejšie je prepadnúť sa spomedzi najbohatších medzi zaostalejšie a chudobnejšie.

To prvé sa podarilo Írsku a tzv. ázijským tigrom (Južná Kórea, Taiwan, Singapur a Hongkong), to druhé sa stalo Argentíne a komunistickému Československu. Všetky tieto krajiny potvrdzujú blahodarný vplyv ekonomickej slobody a devastujúci vplyv

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Ako to číta Ivan Mikloš

    Bývalý minister financií Ivan Mikloš pre Denník E pravidelne komentuje svetovú ekonomickú debatu a jej dopady na Slovensko.

    Ekonomika, Komentáre

    Teraz najčítanejšie