Denník N

Aké je to zažiť štátny bankrot? Lucia z Grécka opisuje úpadok, ktorý hrozí aj Slovensku

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Po desiatich rokoch sa môj plat v Grécku konečne dostal na úroveň pred dlhovou krízou, hovorí Slovenka Lucia Kováčová. Ceny sú však oveľa vyššie. Na ostrove Korfu žije dve dekády a na moment, keď si ju zavolal šéf, aby jej oznámil, že jej znižuje plat o 20 percent, spomína s nevôľou. „Keby môj manžel nepodnikal a znížili by plat aj jemu, neviem, ako by sme to aj s deťmi zvládli,“ hovorí.

Keď Grécko v minulej kríze stratilo dôveru investorov, muselo prijať tvrdý ozdravný plán, v ktorom bolo aj znižovanie platov. V štátnej správe sa mzdy prepadli ešte drastickejšie ako v súkromnej, o prácu prišli desaťtisíce úradníkov a zmeny sprevádzali štrajky. „Nezabudnem na zúfalstvo v očiach mladých kolegov, ktorým platy znížili až na polovicu,“ spomína Lucia, ktorá na Korfu pracuje v hoteli. Vedeli, že sa tak skoro nebudú vedieť osamostatniť alebo sa budú musieť vrátiť k rodičom.

Najsilnejší však bol podľa Lucie šok zo zistenia, že ich politici klamali. „Gréci boli večne nespokojní, túžili po nemeckých platoch, lebo im politici pred voľbami stále tvrdili, že peniaze sú, sľubovali vyššie platy, vyššie dávky,“ hovorí. A potom to aj plnili. Zrazu však zistili, že žili v ilúzii, štatistiky boli dlhodobo manipulované a majú obrovský dlh, na ktorý im už nikto na trhu nechce požičať. Gréci o sebe z iných krajín počúvali, že sú leniví a žijú si nad pomery, no oni tejto kritike vôbec nerozumeli a brali ju veľmi citlivo.

„Keď vidím, že aj na Slovensku teraz počúvate sľuby o európskych platoch a istotách, hoci máte neudržateľné verejné financie, nemôžem sa vyhnúť pocitu, že toto už poznám,“ hovorí. Ľudia počúvajú len to, čo chcú, ak im niekto hovorí veci, ktoré by mohli bolieť, nevnímajú ich. Hádam to s touto krajinou dopadne lepšie ako s Gréckom, dodáva.

Bankrot je možný aj u nás

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Rozpočet a dlh

    Ekonomika, Slovensko, Svet

    Teraz najčítanejšie