Denník N

Graf dňa: Na presmerovanie exportu ropy nemá Rusko dosť tankerov 

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

 • Rusko nemá k dispozícii dosť tankerov na to, aby mohlo zvýšeným exportom ropy do Ázie kompenzovať stratu západných trhov. 
 • Cenový strop na ruskú ropu je podľa fínskeho think-tanku príliš vysoký, Rusku z predaja ropy stále prináša miliardy mesačne.

Aj keď si Rusko po zavedení ropného embarga nachádza nových zákazníkov v Ázii, pri preprave ropy zostáva závislé od západných tankerov. Demokratický svet preto môže ďalším pritvrdením sankcií výrazne stenčiť kľúčový zdroj príjmov, z ktorého Kremeľ financuje dobyvačnú vojnu na Ukrajine, vyplýva z analýzy think-tanku z Fínska.

Západ v decembri 2022 zaviedol na ruskú ropu cenový strop 60 dolárov za barel, čo v praxi znamená, že zúčastnené krajiny nemôžu za ňu platiť viac. Rovnako ani lode registrované v západných krajinách nemôžu prepravovať a poisťovne poistiť surovinu z Ruska vyššou cenou. Neskôr bolo embargo rozšírené aj na produkty – napríklad naftu z ruskej ropy.

Rusko preto čoraz viac ropy prepravuje loďami, ktoré nie sú registrované ani poistené v Európskej únii, krajinách G7 či v Nórsku, ukazuje Graf dňa z analýzy CREA, helsinského think-tanku, ktorý monitoruje predaj ruských fosílnych palív. Na celkovom objeme exportovanej ropy sa tieto tankery v súčasnosti podieľajú

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ceny energií

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Vojna na Ukrajine

  Ekonomika, Svet

  Teraz najčítanejšie