Denník N

Ekonomický newsfilter: Reštartu eurofondov pomôže aj návrat dôvery medzi podnikateľmi a štátom

Podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková počas konferencie 15 rokov (ne)využitých eurofondov. Foto - TASR
Podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková počas konferencie 15 rokov (ne)využitých eurofondov. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ak by boli verejné investície na Slovensku také efektívne ako u susedov, mohlo by sa postaviť ročne 13 kilometrov diaľnic alebo tri nemocnice navyše, hovorí vicepremiérka Lívia Vašáková. Do veľkej miery je to spôsobené neschopnosťou naplno využiť eurofondy, vláda preto včera predstavila niektoré princípy, ako to zmeniť.

Jedným z kľúčových prvkov nového prístupu je vytvorenie stratégie rozvoja Slovenska do roku 2050, ktorá pomôže, aby sa pri rozhodovaní o využití peňazí hľadelo ďalej ako na koniec volebného obdobia. Ďalšou novinkou má byť pomoc s prípravou projektov, na ktorú sa vytvorí 50-miliónový fond.

Dôležité posolstvo, ktoré vyžaruje z týchto návrhov, je však aj potreba vrátiť do celého procesu dôveru. Slovami člena rozpočtovej rady Martina Šustera, štát dnes podozrieva prijímateľov, že eurofondy rozkradnú, tí zasa štát, že ich prideľuje nespravodlivo. Výsledkom sú extrémne zložité predpisy a zdĺhavé kontroly, ktoré sa pre formálne porušenia končia pokutami. Vašákovej tím to chce zjednodušiť a to je práve krok k znovunastoleniu dôvery.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 800 slov, prečítate ho za menej než 4 minúty. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. Automobilky vyhrali, emisná norma Euro 7 bude miernejšia

Členské krajiny EÚ v pondelok odsúhlasili oklieštenú verziu normy Euro 7, ktorá mala ešte pred faktickým koncom spaľovacích motorov v Únii sprísniť požiadavky na emisie z automobilovej dopravy.

Zvíťazili tak automobilky, ktoré navrhovanú normu

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie