Denník N

Kontrolný výkaz k DPH sa opäť zmenil. S jeho zrušením firmy tak skoro počítať nemôžu

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Do formulára pribudla nižšia, 5-percentná sadzba dane.
  • Kontrolný výkaz má časom nahradiť e-faktúra.

Kontrolný výkaz k dani z pridanej hodnoty, ktorý zaviedla finančná správa v roku 2014, má od júla novú verziu. Pribudla v ňom možnosť 5-percentnej sadzby dane, ktorá sa uplatňuje v regulovanom nájomnom bývaní. Zmenu presadilo hnutie Sme rodina.

Výkaz štát zaviedol ako jeden z prostriedkov boja proti daňovým podvodom. Finančnej správe umožňuje krížovú kontrolu dane a odpočtov. Daniarom tak pomáha odhaliť domáce i cezhraničné karuselové podvody, machinácie s faktúrami, vystavovanie fiktívnych faktúr či nevystavenie faktúr, alebo uplatnenie odpočtu dvakrát z tej istej faktúry.

Štát pracuje na tom, aby mal o vystavených faktúrach ešte lepší prehľad. Pripravuje e-faktúru, ktorá údaje o transakciách pošle daniarom už v momente vystavenia faktúry. Tým by sa kontrolný výkaz

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Dane a odvody

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie