Denník N

Najväčších domácich strechárov posledné krízy neohrozili. Kollárovci počas nich zarobili takmer 20 miliónov

Z plechov firmy KJG je aj strecha Grand Hotela Kempinski pri Štrbskom plese. Foto - KJG
Z plechov firmy KJG je aj strecha Grand Hotela Kempinski pri Štrbskom plese. Foto – KJG

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Považania Kollárovci patria k menej známym, no biznisovo veľmi silným slovenským rodinám.
 • Posledné tri krízové roky ich firmu na plechové strechy a odkvapy paradoxne posunuli na ešte vyššiu úroveň.
 • Potiahol ich rast stavebníctva, no svoj biznis zlepšili aj vlastnými silami.

Kollárovci z Nového Mesta nad Váhom patria so svojou firmou KJG už dlhšie medzi najväčšie domáce podnikateľské rodiny, i keď verejnosti nie sú až takí známi ako Világiovci či Rosinovci. Ich plechové dielce na konštrukcie striech a odkvapov však pozná asi každý skúsenejší slovenský stavbár. Presadili sa aj v Česku a iných európskych krajinách. So svojou fabrikou v Čachticiach už dlhšie dosahovali vyše 50-miliónové tržby. Ich plechy sa nachádzajú aj na bratislavskom River Parku či na najluxusnejších tatranských hoteloch.

Posledné roky sú na tom Kollárovci ešte lepšie. Ťažké krízy s covidom a veľkým zdražovaním energií či ocele im neublížili. Naopak, ich KJG je podstatne silnejšie. Do vlaňajšieho roka firme rast cien posunul tržby na skoro 77 miliónov eur. Rodina takisto výrazne viac zarábala. Dlhé roky pred poslednými krízami strechárska firma vykazovala zisk do dvoch miliónov eur ročne, no počas prvého covidového roku 2020 zarobila tri, predvlani skoro sedem a vlani takmer osem miliónov eur.

Dohromady tak za posledné tri roky KJG vynieslo Kollárovcom zisk zhruba 18 miliónov eur a v minulom roku premenili na čistý zisk až každé desiate utŕžené euro. Pred krízami sa ziskovosť KJG pohybovala na zhruba tri a pol percente.

Poslednými krízami tak Kollárovci prešli oveľa lepšie ako veľkou finančnou krízou z roku 2009. Vtedy im tržby rýchlo spadli o štvrtinu a stratené doháňali niekoľko ďalších rokov.

Navyše počas posledných troch rokov KJG zvyšovalo aj počet zamestnancov, a to z 350 na 400.

Čo je za tým

Firme pomohol

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Firmy

  Priemysel

  Reality

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie