Denník N

Hypotéku mi nedajú, zostávam bývať u rodičov. Ako si mladí nemôžu dovoliť vlastné bývanie (+ plány strán, ako to zlepšiť)

Interiér bytu Panelák v Bratislave od ateliéru Kilo/Honč (Matej Honč a Richard Kilo). Foto – Matej Hakár
Interiér bytu Panelák v Bratislave od ateliéru Kilo/Honč (Matej Honč a Richard Kilo). Foto – Matej Hakár

Priemerný byt na Slovensku stojí 14 ročných platov. Traja ľudia nám porozprávali, ako vnímajú dostupnosť bývania.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Slovensko patrí v dostupnosti bývania medzi najhoršie krajiny v EÚ. Podľa najnovšieho vydania rebríčka Property Index od spoločnosti Deloitte potrebujú obyvatelia našej krajiny na kúpu priemerného bytu s rozlohou 70 štvorcových metrov až 14 celoročných platov. To je oproti predchádzajúcemu prieskumu nárast o 1,4 ročného platu.

Čoraz viac obyvateľov vyspelých krajín žije v podnájme, v Nemecku a vo Švajčiarsku už viac ako polovica. Na Slovensku sme stále nastavení tak, že chceme bývanie vlastniť. Prieskum UniCredit Bank ukázal, že viac ako polovica mladých vo veku do 26 rokov by chcela vlastniť nehnuteľnosť. Zároveň až 53 percent mladých v tomto veku ešte stále žije s rodičmi.

Ambície mnohých narážajú na realitu. Rozprávali sme sa s mladými ľuďmi, ktorí si v poslednom čase hľadali bývanie. V jednom prípade sa to skončilo kúpou bytu – ale s veľkou pomocou rodičov.

Zároveň sme sa pýtali politických strán, aké kroky by podnikli v parlamente, aby sa dostupnosť bývania zlepšila.

Daniela z Popradu: Vlastný byt si kúpim, až keď sa raz upíšem nejakému korporátu

Daniela žije v Poprade, má 32 rokov, magisterský titul a pracuje

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Architektúra a dizajn

  Bratislava

  Developeri v Bratislave

  Voľby 2023

  Ekonomika, Rodina a vzťahy, Slovensko

  Teraz najčítanejšie