Denník N

Minister hospodárstva: Plyn skokovo zdražie vyše 90 percentám ľudí, väčšiu pomoc pripravia len pre najchudobnejších

Poverený minister hospodárstva Peter Dovhun. Foto N - Vladimír Šimíček
Poverený minister hospodárstva Peter Dovhun. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Úradnícka vláda stihla počas štyroch mesiacov dotiahnuť pre domácnosti iba prijateľné ceny elektriny. V budúcom roku budú platiť toľko, čo v tomto – 61 eur za megawatthodinu. Väčšina rodín by však mala počítať so skokovým zdražením plynu, upozorňuje končiaci minister hospodárstva Peter Dovhun. Dotovať plyn chcú len ľuďom s nízkymi príjmami.

„Máme na Slovensku asi 150-tisíc domácností, ktoré veľký cenový skok nevedia zvládnuť a bolo by to pre nich existenčne neúnosné,“ tvrdí Dovhun v rozhovore pre Denník E. Pre túto skupinu asi ôsmich percent populácie súčasný kabinet pripravil kompenzácie. Zvyšok by sa mal od januára pripraviť na zdraženie o vyše sto percent. I keď aj pre nich by sa podľa Dovhuna ešte mohli pripraviť menšie výpomoci, ktoré zatiaľ hotové nie sú.

„Toto budeme odporúčať novej vláde, či sa s tým stotožní, to už je iba na nej,“ dodal k tomu Dovhun.

Hovorí aj o tom:

 • prečo sa ťažký priemysel už nedočká dlhšie sľubovaných 600-miliónových výpomocí s energiami;
 • ako by sa mohli na Slovensku ďalej stavať nové jadrové zdroje;
 • kedy sa má konečne rozbehnúť výstavba prvých veľkých veterných elektrární;
 • prečo Slovensko uprednostňuje granty na budovanie nabíjačiek pred dotovaním elektromobilov;
 • čo štát ešte môže a čo už nemôže splniť košickým oceliarňam pri ich modernizácii;
 • a prečo má záujem pracovať pre štát aj po nástupe novej vlády.

Ako vnímate výčitku niektorých politikov, že lacnejšiu elektrinu pre domácnosti ste síce dotiahli, no plyn im budúci rok môže zdražieť až o vyše sto percent?

Oceňujem, že politické strany vychádzajú z faktov a dát. Vývoj na trhu naozaj poukazuje na to, že nie všetky ceny sa podarí držať blízko tomu, na čo sme boli zvyknutí v roku 2021. Zároveň platí to, čo sme aj s pánom premiérom niekoľkokrát hovorili. Keďže si uvedomujeme, že nie každá domácnosť si bude môcť dovoliť takýto skokový nárast, je potrebné vytvoriť spôsob, ako kompenzovať časť nákladov, aby to nezaťažilo peňaženky týchto rodín. Tejto oblasti sa venujeme, a keď budeme odovzdávať naše kľúče od miešačky, nová vláda dostane aj odporúčanie, o akom balíku peňazí pre túto záchrannú sieť na budúci rok hovoríme a aké sú možnosti, kombinácie. Bude to na novej vláde, aby si vybrali, ktorou cestou chcú ísť.

Predsa len, verejnosť už môže byť nepokojná, že elektrina je síce vyriešená, ale o cenách plynu nič nevie. Aké je to vaše riešenie pre novú vládu a prečo nemôžete, podobne ako elektrinu, ihneď vyriešiť aj plyn?

Vráťme sa naspäť k faktom. Ak hovoríme o elektrine a o dohode, ktorá je medzi Slovenskou republikou a elektrárňami, hovoríme o komodite, ktorá je vyrábaná tu na Slovensku. Ak hovoríme o plyne, ten dovážame a nakupujeme za ceny na európskom trhu, takže nevieme nájsť žiadnu dohodu s konkrétnym slovenským producentom. Jedinou cestou je teda adekvátny balík výpomocí, ktorý je potrebné vynaložiť z rozpočtu.

Otázka je, ako tá záchranná sieť bude vyzerať. My máme na Slovensku asi 150-tisíc domácností, ide o 8,2 percenta našich domácností, ktoré veľký cenový skok nevedia zvládnuť a bolo by to pre nich existenčne neúnosné. Nadrezortná skupina, ktorú viedlo ÚRSO (Úrad pre reguláciu sieťových odvetví), vypracovala metodiku, ako identifikovať tieto rodiny. Problémom je, ako zabezpečiť to, aby cez záchrannú sieť neprepadla domácnosť, ktorá by prepadnúť nemala, ale zároveň, aby štát nemíňal peniaze na domácnosti, ktoré pomoc nepotrebujú.

Máme síce dáta

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ceny energií

  Ľudovít Ódor

  Peter Dovhun

  Priemysel

  Rozhovory

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie