Denník N

Graf dňa: Vývoj na burze potvrdzuje dvojnásobné zdraženie plynu, vláda chce menej dramatický nárast

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Cena plynu pre domácnosti, ktorá sa počíta z priemeru trhovej ceny za posledných 12 mesiacov, vychádza bez poplatkov od januára na takmer 70 eur za megawatthodinu, čo je skoro trikrát viac ako doteraz.
 • Bez kompenzácií od štátu by koncová cena aj s poplatkami stúpla asi dvojnásobne. 

Dva dni pred koncom obdobia, z ktorého sa počíta regulovaná cena plynu na budúci rok, je jasné, že bez zásahov vlády budú domácnosti za megawatthodinu bez poplatkov platiť skoro trikrát viac ako dnes. Úradnícka vláda však svojim nástupcom navrhne opatrenia, aby nárast nepocítili najchudobnejšie domácnosti a pre tie ostatné bol aspoň menej dramatický.

Základom pre regulovanú cenu na nasledujúci rok je priemer burzových cien za 12 mesiacov do 30. septembra, ku ktorému sa pripočítajú distribučné a iné poplatky. V tomto roku sa však výpočet neuplatnil, pretože vláda ceny zastropovala a zvyšok obchodníkom zadotovala.

Do regulovanej ceny plynu na rok 2023 vchádzala cena samotnej komodity na úrovni 25 eur za megawatthodinu, pre budúci rok to bude 68,5 eura, ukazuje Graf dňa. Keď sa pripočítajú všetky súvisiace poplatky, celková koncová cena sa bez zásahu vlády zvýši

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ceny energií

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie