Denník N

Vicepremiérka Vašáková: Ak by sme investovali ako Česko, každý rok by sme mali tri nové nemocnice (+ video)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Lívia Vašáková má v úradníckej vláde na starosti eurofondy a plán obnovy. Vysvetľuje, ako sa podarilo zachrániť 700 miliónov pred prepadnutím, ale aj to, prečo Poľsko čerpá európske peniaze lepšie ako my.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Podpredsedníčka úradníckej vlády Lívia Vašáková má na starosti eurofondy a plán obnovy. V rozhovore hovorí:

 • prečo stále čerpáme peniaze, ktoré už mali byť minuté;
 • ako napredujú nemocnice z plánu obnovy;
 • aké dôležité je, že sa ministri každé dva týždne stretávajú na porade o eurofondoch a riešia konkrétne úlohy;
 • ale aj to, čo robí Poľsko lepšie, keďže sa im darí čerpať peniaze z Bruselu omnoho efektívnejšie.

Za posledných päť rokov Slovensko v priemere investuje o 1,2 miliardy eur ročne menej ako ostatné krajiny V4. Prečo Slovensko nevie čerpať eurofondy tak efektívne ako Česko a Poľsko?

Slovensko dlhodobo investuje menej ako okolité štáty. Ide o viac ako miliardu ročne. Ak by Slovensko investovalo aspoň tak ako Česko, Poľsko, Maďarsko, tak by sme tu každý rok mohli mať tri nové nemocnice alebo dostavaných 13 kilometrov diaľnic. Peniaze, ktoré prichádzajú z Európy, by nám mohli vykrývať veľkú investičnú medzeru, ale ony do veľkej miery nahradili národné peniaze. Keď si porovnáme, koľko percent HDP sme dávali na investície v 90. rokoch a teraz, tak v tých deväťdesiatych rokoch to bolo viac.

Napriek tomu, že sme členmi Európskej únie a prichádzajú nám veľké peniaze z Bruselu, investujeme ako percento HDP stále menej. Spôsobuje to, že nám vzniká obrovský investičný dlh. Vyčíslili sme ho na minimálne 40

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ľudovít Ódor

  Plán obnovy EÚ

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie