Ekonomický newsfilter: Štátni analytici ukázali čierny scenár, ak by po voľbách nevznikla nová vláda
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Dobrý deň,
ministerstvo financií včera ukázalo, čo by sa stalo s našou ekonomikou, keby štát musel hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom.
Tento scenár sa nedá úplne vylúčiť, ale je málo pravdepodobný. Ministerstvo ho však muselo zapracovať do svojej makroekonomickej prognózy, lebo ho k tomu nútia pravidlá dlhovej brzdy. Tieto pravidlá sa na dva roky vypnú, ak vznikne nová vláda a získa dôveru. Tá potom môže pripraviť rozpočet, na aký sme už na Slovensku zvyknutí – čiže s vysokým deficitom.
Okrem toho sa včera potvrdili správy o príchode priemyselnej firmy Winkelmann do Rimavskej Soboty. Ministerstvo hospodárstva jej navrhlo 41-miliónovú dotáciu, ktorá má pokryť vyše tretiny investície. Železničná spoločnosť Slovensko zase dokončila tri nové strediská na čistenie, údržbu a malé opravy vlakov spolu za vyše sto miliónov. Eurofondové zariadenia v Nových Zámkoch, vo Zvolene a v Humennom začne využívať budúci rok.
Menej pozitívny až zahanbujúci je priebeh trojročnej súťaže o dodávateľa mýtneho systému.
Národná diaľničná spoločnosť nedávno tretíkrát rozhodla, že ju má vyhrať Czechtoll, teda sesterská firma SkyTollu. A Úrad pre verejné obstarávanie jej teraz tretí raz prikázal, aby tento výsledok zrušila.
Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, prečítate ho za necelých 5 minút. Pripravil Ján Kováč.
1. Vyrovnaný rozpočet by znamenal drastické šetrenie
Keď sa po voľbách nezostaví rýchlo vláda, ktorá získa dôveru, teoreticky hrozí také tvrdé šetrenie, že to ekonomiku pošle do hlbokej recesie.
Tá by bola prudšia ako covidová kríza v roku 2020 alebo hospodárska kríza v roku 2009 – HDP by sa znížil až o 6,4 percenta. Vyplýva to z najnovšej prognózy ministerstva financií.
Tá pracuje so scenárom, ktorý je síce teoreticky možný, ale málo pravdepodobný.
O čo presne ide: Ministerstvo má vzhľadom na aktuálnu výšku verejného dlhu povinnosť pripraviť pre budúci rok vyrovnaný rozpočet. Táto povinnosť prestane platiť v momente, keď vznikne nová vláda a parlament jej vysloví dôveru. Kabinet vtedy získa na dva roky výnimku z pravidiel dlhovej brzdy. Môže preto pripraviť deficitný rozpočet a zabrániť zvyšovaniu daní či drastickému znižovaniu sociálnych dávok. Bez ohľadu na výsledok volieb je pravdepodobné, že nejaká vládna koalícia s väčšinovým zastúpením v parlamente vznikne a hrozbu vyrovnaného rozpočtu odvráti. Ak by aj vláda nevznikla, drastickým škrtom sa dá vyhnúť tak, že úradnícka vláda navrhne vyrovnaný rozpočet, ale parlament ho neschváli. V takom prípade sa štát bude riadiť rozpočtovým provizóriom – výdavky budú na úrovni predchádzajúceho roka. Prípadne poslanci rozpočet schvália, ale