Denník N

Firemný newsfilter: Štát oceliarňam najväčšie prianie nesplní a v desiatke najstratovejších firiem najviac mrazí z vodohospodárov

Košický U. S. Steel. Foto - TASR
Košický U. S. Steel. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Úradnícka vláda stihla ešte pred voľbami predĺžiť kompenzácie cien energií pre podniky až do konca roka. Tak ako doteraz im zaplatí 80 percent z toho, čo platia nad úrovňou 199 eur za megawatthodinu pri elektrine a 99 eur pri plyne.

Veľkoobchodné ceny síce už klesli, ale mnohé firmy uzatvárali kontrakty na celý tento rok v strese za drahšie, takže štátnu pomoc stále potrebujú.

Tretí blok atómovej elektrárne Mochovce už beží na 100 percent výkonu a svoju prvú jadrovú elektráreň už bude mať aj Poľsko. Postaviť ju má americké konzorcium Westinghouse a Bechtel na pobreží Baltského mora s termínom dokončenia do roku 2033.

Najsmutnejšie je, že Slovensko skončilo druhé najhoršie z krajín EÚ v Globálnom inovačnom indexe, hoci za rok si polepšilo o jednu priečku. Umiestnilo sa na 45. priečke zo 132 hodnotených krajín. Zo štátov EÚ za ním ako jediné skončilo Rumunsko. Najmenej má Slovensko pre inovácie prispôsobené pravidlá pre podnikanie a slabý je aj čistý prílev zahraničných investícií.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov čo je 9 a pol minúty čítania.


1. K 600-miliónovým dotáciám už štát košickým oceliarňam garantované ceny elektriny neprihodí

Štát nebude garantovať košickému U. S. Steelu pevné ceny elektriny, ktoré podnik žiada na existenčne dôležitú investíciu do elektrických oblúkových pecí.

Upozorňuje na to končiaci minister hospodárstva Peter Dovhun s tým, že garantované ceny pre jedného vybraného podnikateľa by išli proti pravidlám jednotného európskeho trhu.

Podnik už dostal na ekologizáciu s rozpočtom 1,3 miliardy eur dve 300-miliónové dotácie z eurofondov. Dovhun pripustil, že U. S. Steelu a ďalším firmám ešte znížia tarifu za systémové služby, čo je jeden z poplatkov za elektrinu. Väčšie firmy by mohli podľa Dovhuna platiť nižšiu tarifu.

Košické oceliarne U. S. Steel. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aké veľké úľavy si oceliarne predstavovali: Podľa ministra Dovhuna žiadali od štátu garantované ceny elektriny na úrovni desiatok eur za megawatthodinu. Ceny na burzách sú dnes viac než sto eur za megawatthodinu.

Táto pomoc by bola zrejme ešte zásadnejšia ako spomínané dotácie. V košických oceliarňach sa totiž podľa Finstatu celkové náklady na spotrebu materiálu a energií vlani dostali nad úroveň 3 miliárd eur. Dlhodobo nízke garantované ceny zásadnej komodity by preto mohli byť pre fabriku výhodnejšie ako jednorazová 600-miliónová podpora.

Čo bude nasledovať:

 • Košický podnik sa musí rozhodnúť, či pôjde do dekarbonizácie aj bez garantovaných cien. Okrem 600-miliónovej dotácie môže zavážiť aj to, že za roky 2021 a 2022 vďaka vysokým cenám ocele v čistom zarobil zhruba miliardu eur.
 • Dovhun verí, že firma bude zodpovedná a investíciu zrealizuje.
 • Bez nových pecí na trhu dlhodobo neprežije. Emisné kvóty budú pre znečisťovateľov ovzdušia totiž stále drahšie.

Viac: Minister hospodárstva: Plyn skokovo zdražie vyše 90 percentám ľudí, väčšiu pomoc pripravia len pre najchudobnejších


2. V desiatke najstratovejších firiem prekvapili firmy z automobilového priemyslu

To, že rebríček najstratovejších slovenských firiem za minulý rok vedú Slovenské elektrárne, je známe už dlhšie. Skoro 220 miliónov eur prerobili pre meškajúcu dostavbu jadrovej elektrárne Mochovce a pre to, že museli chýbajúcu elektrinu nakupovať na drahých medzinárodných trhoch. V rebríčku, ktorý zostavil Trend, neprekvapili ani štátne železnice a zdravotné poisťovne. Výsledky viacerých firiem však boli nečakané.

Kto prekvapil najviac:

 • So stratami od 14 do 50 miliónov v ňom sú aj

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Automobilový priemysel

  Firemný newsfilter

  Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

  Firmy

  Priemysel

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie