Denník N

Graf dňa: Inflácia v eurozóne padá, ale skorý pokles úrokových sadzieb to neprinesie

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Medziročná inflácia v európskej menovej únii klesla v septembri na dvojročné minimum.
  • Podľa ekonómov to naznačuje, že ECB už so zvyšovaním úrokových sadzieb skončila.

Inflácia v eurozóne v septembri opäť poľavila, čo Európsku centrálnu banku zrejme definitívne presvedčí, aby skončila so zvyšovaním úrokových sadzieb. Neznamená to však, že úvery sa začnú čoskoro aj zlacňovať, varujú ekonómovia.

Medziročný rast cien sa spomalil z augustových 5,2 percenta na 4,3 percenta, čo je najmenej od októbra 2021, ukazuje Graf dňa z predbežných údajov Eurostatu. Podobný pokles zaznamenala takzvaná jadrová inflácia, ktorá je očistená o vplyv cien energií a potravín, a preto lepšie vyjadruje, ako sa cenové šoky šíria do celej ekonomiky. Jej septembrová hodnota

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Inflácia

Investovanie a úvery

Ekonomika

Teraz najčítanejšie