Denník N

Fico prvýkrát prevezme moc v ťažkých časoch. Baláž, Mikloš a osobnosti z biznisu hodnotia výsledok volieb

Robert Fico pri príchode do centrály Smeru na začiatku volebnej noci. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico pri príchode do centrály Smeru na začiatku volebnej noci. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Tou najťažšou a najdôležitejšou úlohou pre novú vládu bude ozdravenie štátneho rozpočtu, zhodujú sa na tom viacerí ekonómovia a osobnosti z biznisu v ankete Denníka E.

Šéf železničnej firmy LTE Slovakia Ján Biznár sa obáva scenára, v ktorom môžeme zabudnúť na konsolidáciu verejných financií, reformy aj na podporu hospodárskeho rastu a na konci budeme odkázaní na medzinárodnú pomoc.

Ekonóm SAV Vladimír Baláž si zase myslí, že Európska únia nedopustí, aby sa zo Slovenska stalo druhé Grécko. „Má nastavané preventívne a nápravné pravidlá hospodárenia s verejnými financiami. Akákoľvek slovenská vláda ich bude musieť rešpektovať. To znamená, že bude musieť aj šetriť, či sa jej to bude páčiť alebo nie,“ hovorí Baláž.

Neobáva sa ani toho, že niekto začne vyťahovať slovenskú ekonomiku z tej európskej, do ktorej je „pevne vrastená“.

Podľa bývalého ministra financií Ivana Mikloša sa Fico prvýkrát dostáva k moci v ťažkej ekonomickej situácii, „doteraz vždy prišiel k prestretému stolu a plnej špajze,“ hovorí Mikloš.

Respondenti reagovali na tieto otázky:

Čo hovoríte na výsledok volieb? Čo sa podľa vás zmení? Aký môže mať výsledok volieb ekonomické dosahy? Čo sa dá očakávať od scenára, v ktorom vznikne prozápadná koalícia? Čo považujete za najväčšie riziká? 

Tu sú celé odpovede:

Vladimír Baláž,
ekonóm Prognostického ústavu SAV

Voľby sú vždy o tom, že niekomu sa nádeje splnia a inému nie. Ak sa vrátime k praktickému životu, vidíme, že Slovensko čakajú čoraz náročnejšie úlohy. V minulosti nedokázala žiadna vláda zastaviť útek mladých a talentovaných ľudí z krajiny, ani zvládnuť prechod od montážnej dielne k znalostnej ekonomike. Teraz sa k týmto problémom pripája zlý stav verejných financií, klimatická kríza, migračná kríza a vojna na Ukrajine.

Na zvládnutie takýchto výziev je potrebná vláda so silnou podporou v parlamente, nie zlepenec piatich strán, kde sa ministri striedajú ako figúrky na orloji. Ideologické nálepky a výkriky adresované voličom a médiám nie sú podstatné. Iné veci sa hovoria pred voľbami a iné sa reálne robia po nich. Za vlády Smeru sa prijalo euro a SNS s radosťou kúpila americké stíhačky.

Slovenská ekonomika

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Voľby 2023

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie