Denník N

Korupcia, zadlžovanie alebo orientácia na Rusko. V čom by bol návrat Smeru najväčšou pohromou?

Predvolebná debata lídrov v Joj. Foto N - Tomáš Benedikovič
Predvolebná debata lídrov v Joj. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Aj keď je po voľbách otvorených viacero scenárov, v novej vláde môže ako víťaz volieb zohrávať dominantnú alebo výraznú úlohu Smer. Čo to znamená pre slovenskú ekonomiku?

Ak sa Robert Fico vráti k moci, môže to byť problém najmä v dvoch oblastiach – v rozpočtovej disciplíne a vo férovosti verejných zákaziek. Ak vôbec nastane nejaké ozdravovanie štátneho rozpočtu, bude príliš pomalé, pretože Ficova vláda stále môže dúfať, že nepopulárne kroky za ňu urobí niekto iný v budúcnosti. A v štátnych zákazkách sa uvoľní priestor na korupciu – obmedzí sa kontrola tendrov a pribrzdí sa vyšetrovanie ekonomických zločinov. Jedinou funkčnou brzdou v oboch týchto témach – vo verejných financiách aj verejných zákazkách – môže byť Európska komisia. Dnes však len ťažko predpovedať, či tá bude v týchto veciach voči ďalšej Ficovej vláde skôr benevolentná alebo akčná.

A, naopak, z ekonomického pohľadu sa krátkodobo netreba báť Ficovho sľubu normalizovať vzťahy s Ruskom. Jednak sám hovorí, že to bude až po vojne, čo nevieme, kedy bude. A okrem toho už teraz pre náš obchod Rusko nemá veľký význam a časom sa ešte zmenší.

Čo urobí Fico s rozpočtom

Fico sa zachoval v minulosti hrubo nezodpovedne voči verejným financiám na konci svojej prvej vlády, keď odmietal prispôsobiť výdavky štátneho rozpočtu hospodárskej kríze. Musela to za neho urobiť Radičovej vláda, no po jej páde Ficova jednofarebná vláda aspoň schválila pokračovanie škrtov a zvyšovanie daní, ktoré spolu s hospodárskym rastom spomalili tempo zadlžovania pod úroveň, ktorú vyžadujú naše medzinárodné záväzky.

Fico sa ani vtedy v šetrení veľmi nepretrhol. Štát hospodáril s miernym deficitom aj v ďalších rokoch ekonomického rastu. Preto boli verejné financie zraniteľnejšie voči následným šokom, ktoré prišli hneď tri za sebou – covidová, energetická a inflačná kríza. K tomu sa ešte pridala štvrtá rana pre rozpočet, ktorou bolo nezodpovedné zvyšovanie výdavkov za Matovičovej a Hegerovej vlády.

Ako (ne)bude Fico šetriť

O tom, že rozpočet potrebuje

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Robert Fico

    Rozpočet a dlh

    Voľby 2023

    Ekonomika, Komentáre

    Teraz najčítanejšie